Jak donosi amerykańska organizacja naukowa, codzienne spożywanie truskawek może łagodzić zapalenie okrężnicy.

Największe na świecie stowarzyszenie naukowe non-profit Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (ACS) stwierdziło, że nawet mniej niż szklanka truskawek w codziennej diecie pomaga zwalczyć zapalenie okrężnicy oraz tzw. zapalną chorobę jelit (IBD). Obie dolegliwości mogą powodować ciężką biegunkę i osłabienie organizmu.

infoplanet zdrowie truskawki lecza stan zapalny badania

Aby potwierdzić takie działanie owoców na zdrowie zespół badawczy z University of Massachusetts Amherst przeprowadził eksperyment na 4 grupach myszy karmionych różnymi ilościami sproszkowanych truskawek. W efekcie badań badacze odkryli, że spożycie truskawek w dawce odpowiadającej 3/4 szklanki dziennie istotnie łagodziło takie objawy, jak utrata masy ciała i krwawa biegunka u myszy cierpiących na tę chorobę.

Statystyki z Amerykańskich Ośrodków Kontroli i Prewencji Chorób wskazują, że różne formy zapalenia jelit i okrężnicy są diagnozowane każdego roku u około 3 mln dorosłych amerykanów. Dodatkowo pacjenci z IBD są narażeni na wyższe ryzyko raka jelita grubego, a także inne formy nowotworów. Dlatego niezwykle cenne mogą być pozostałe korzyści spożywania truskawek, które zaobserwowano w badaniu – zwalczanie szkodliwych mikrobów i bakterii pojawiających się zwykle w czasie chorób żołądka i jelit.

infoplanet zdrowie truskawki lecza stan zapalny badania

Jedną z przyczyn wysokiej zachorowalności może być niezdrowa, bogata w przetworzone tłuszcze dieta oraz siedzący tryb życia. Dlatego uczeni chcą kontynuować badania i dookreślić wpływ owoców na ludzi cierpiących z powodu dolegliwości gastrycznych.