Naukowcy są już pewni: czekolada jest dobra dla zdrowia. Jak się okazuje, odrobina czekolady to o wiele więcej niż smaczna przyjemność, którą należy uznać za odstępstwo od zdrowej diety. Zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe? A jednak!

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników czekolady – wygląda na to, że może być ona zdrową przyjemnością. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają, że czekolada przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Najnowsze wyniki analiz naukowych udostępniono w Danii. Wykazano w nich, że zjedzenie niewielkiej ilości czekolady raz na tydzień może zmniejszyć ryzyko migotania przedsionków lub nieregularnego rytmu serca.

infoplanet zdrowa zywnosc czekolada zdrowa przyjemnosc badania

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy jedli czekoladę 1–3 razy w miesiącu, byli o 10% rzadziej diagnozowani ze względu na migotanie przedsionków niż ci, którzy jedli czekoladę mniej niż raz w miesiącu. Okazuje się zatem, że kostka czekolady może być ucztą dla serca, nie tylko dla duszy. Co więcej, jest ona źródłem minerałów: żelaza, magnezu, miedzi, manganu, potasu, fosforu, cynku i selenu. Największa ilość tych składników odżywczych zawarta jest w ciemnej czekoladzie o wysokiej jakości, która jest również potężnym źródłem przeciwutleniaczy.

Federacja Amerykańskich Towarzystw do Eksperymentalnej Biologii udostępniła badania dowodzące, że ciemna czekolada pomaga przywrócić elastyczność tętnic, zapobiegając jednocześnie przywieraniu białych krwinek do ścian naczyń krwionośnych. W efekcie zmniejsza ryzyko miażdżycy i udaru. Zgodnie z eksperymentem przeprowadzonym w Finlandii, spożycie czekolady w badanej grupie mężczyzn zmniejszyło ryzyko udaru o 17%, a kobiety, które spożywały ponad 45 gramów czekolady tygodniowo miały o 20% niższe ryzyko udaru niż jedzące mniej niż 9 gramów czekolady na tydzień.

infoplanet zdrowa zywnosc czekolada zdrowa przyjemnosc przekaska

Ponadto dowiedziono, że czekolada pomaga regulować poziom cholesterolu. Stwierdzono, że kakao znacznie obniża „zły” cholesterol i zwiększa poziom „dobrego”, nawet u mężczyzn z podwyższonym poziomem cholesterolu. Dodatkowo ta pyszna przekąska wzmacnia pamięć i skupienie, chroni skórę przed uszkodzeniem wywołanym przez słońce, obniża ciśnienie krwi i eliminuje skutki stresu.

Czekolada może być uważana za zdrową przekąskę, ale tylko w rozsądnych ilościach. Umiarkowane ilości są kluczem, ponieważ wraz z korzyściami płynącymi z każdej kostki czekolady jesz również kalorie. Warto również pamiętać, że im wyższa zawartość kakao w czekoladzie, tym lepiej dla twojego zdrowia – ciemna czekolada (50%–80% zawartości kakao) to wiele korzystnych składników odżywczych, a słodko-gorzkie wersje – więcej tłuszczu i cukru.