Zdaniem ekspertów dietetyki, maliny to cenne źródło witamin i minerałów, a także niskokaloryczna i smaczna letnia przekąska. Powinniśmy zatem uwzględniać je w diecie jak najczęściej, ponieważ owoce te są naturalnym sprzymierzeńcem zdrowia i urody.

Maliny występują obecnie w ponad 200 odmianach na całym świecie. Słodkie i aromatyczne owoce są jednymi z najpopularniejszych produktów wakacyjnych. Można znaleźć je w kolorach od czerwonego, przez pomarańczowy i fioletowy, po czarny. W Polsce rosną głównie w lasach i ogrodach w sezonie trwającym od lipca do października. Najbardziej aromatyczne są owoce rosnące dziko, które wyróżniają się również największą zawartością dobroczynnych składników.

infoplanet zdrowa zywnosc dziewczyny jak maliny dieta

Maliny są tradycyjnie wykorzystywane do dżemów, soków, syropów i deserów. Ponadto od starożytności były one wykorzystywane w medycynie i ziołolecznictwie do leczenia nerwicy oraz zakażeń jako magiczny środek wspomagający odporność. Do dziś syrop z malin znany jest jako naturalna pomoc w leczeniu przeziębień czy grypy. Obecnie wśród ich walorów eksperci dietetyki wymieniają nie tylko niepowtarzalny smak, ale i dostarczanie wielu składników odżywczych, wpływających korzystnie na nasze zdrowie i urodę, w tym witaminę E, C, witaminy z grupy B, wapń, żelazo oraz magnez.

Naukowo udowodniono, że owoce malin zwalczają gorączkę, bakterie i wirusy, a także pomagają niwelować stany zapalne w organizmie. Dodatkowo wykazują zdolność obniżania ciśnienia tętniczego, przez co są zalecane do spożycia dla osób chorujących na zaburzenia układu krążenia. Co więcej, są smaczną i niskokaloryczną przekąską, będącą idealnym składnikiem diet odchudzających –100 g owoców to jedynie ok. 52 kcal. Z badań naukowych wynika również, że maliny przyspieszają metabolizm, są pomocne w spalaniu tkanki tłuszczowej i oczyszczają organizm z toksyn.

infoplanet zdrowa zywnosc dziewczyny jak maliny zdrowie

Decydując się na wykorzystanie malin warto nie ograniczać się jedynie do urozmaicania diety. Owoce te mogą być składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, ponieważ działają tonizująco, ujędrniająco i nawilżająco. Dodatkowo antybakteryjne właściwości malin łagodzą stany zapalne, redukując objawy trądziku i łupieżu.