Jak dowodzą badania naukowe, przyprawy mogą nie tylko poprawiać smak mięs, zup czy sałatek, ale również wpływać na stan zdrowia, wykazując właściwości lecznicze. Jednym z niedocenianych dodatków do dań jest pieprz.

Korzyści dla zdrowia zapewnia nie tylko pospolity pieprz czarny, ale również pieprz zielony i biały. Są to odmiany owoców tej samej rośliny – pieprz czarny powstaje wskutek wysuszenia dojrzałych owoców, pieprz zielony – owoców przed dojrzewaniem, a pieprz biały – owoców pozbawionych czarnej skórki.

infoplanet zdrowa zywnosc pieprz leczy przyprawy

– Niezależnie od koloru, pieprz zawiera alkaloid o nazwie piperyna, do której naukowcy na całym świecie podchodzą coraz bardziej entuzjastycznie. Choć przeciwzapalne i odkażające właściwości pieprzu są znane już od setek lat – wskazują eksperci.

Dietetycy przestrzegają jednak, że właściwości charakterystycznych dla pieprzu nie gwarantują pieprz cayenne i pieprz ziołowy. Są to przyprawy powstające odpowiednio: na bazie papryki cayenne oraz mieszanki kilku dodatków do dań. Niemniej, jak przekonują badacze z Oxford Polytechnic Institute, zawarta w pieprzu kajeńskim dihydrokapsaicyna może zwiększać spalanie kalorii nawet o 25% w czasie kilku godzin po spożyciu.

infoplanet zdrowa zywnosc pieprz leczy badania

Pieprz zawiera piperynę, która intensyfikuje wydzielanie soków trawiennych, ułatwiając trawienie, zwalczając zaparcia, nudności i wzdęcia. Wspomaga również leczenie zatruć pokarmowych, stąd popularna w Polsce metoda zwalczania tego typu dolegliwości za pomocą kieliszka pieprzówki.

– Szczególnie ciekawy jest genetyczny wpływ piperyny. Ten alkaloid zatrzymuje działanie genów odpowiedzialnych za powstawanie komórek tłuszczowych – przekonują naukowcy z Uniwersytetu Sejong w Seulu.

infoplanet zdrowa zywnosc pieprz leczy

Co ciekawe, piperyna zwiększa również tysiąckrotnie przyswajalność zawartej w kurkumie kurkuminy. Z badań naukowców z Uniwersytetu Michigan wynika, że ta mieszanka przypraw ma znaczące właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i ochronne, a nawet może niszczyć komórki nowotworowe, wzmagając skuteczność chemioterapii.