Wielu ludzi wzdryga się na myśl o jedzeniu podrobów. Szkoda, ponieważ te różnorodne mięsa mają wiele korzyści zdrowotnych. Podczas obu wojen światowych gospodynie domowe były zachęcane do używania podrobów jako niedrogiego źródła białka. Z tego względu podroby były jednym z nielicznych mięs, które nie było racjonowane. Dzisiaj podroby są nadal znacznie tańsze niż steki, pieczenie czy mięsa mielone. Czy warto je jeść?

Wszystko o podrobach

Podroby to części zwierzęcia, które odcinane są z tuszy podczas rozbioru. Obejmują wszystkie narządy, takie jak serce, nerki, wątrobę i płuca, a także język, mózg i gruczoły, takie jak grasica. Do podrobów zalicza się również ogony i stopy, co jest trochę mylące, ponieważ obie z tych części zawierają mięśnie. W niektórych kulturach do tej grupy mięs zalicza się również jądra męskiego zwierzęcia.

infoplanet zdrowa zywnosc podroby w twojej kuchni podroby

Wątróbka ma wysoką zawartość miedzi i żelaza – zdecydowanie wyższą niż stek lub szpinak. Zawarte w tych podrobach żelazo jest biodostępne, co oznacza, że organizm może od razu z niego skorzystać. Ponadto wątróbka jest jednym z najlepszych źródeł witaminy A na świecie. Pomaga wzmocnić siłę kości, odporność i rozwój mózgu, co jest dobrym powodem uwzględnienia jej w dietach dla dzieci.

Nerki są bogate w żelazo i białko, a także śladowy minerał selenowy – przeciwutleniacz wspomagający czynność tarczycy. Korzyści zdrowotne zapewnia również serce, które jest doskonałym źródłem białka, dodatkowo bogatym w witaminy z grupy B i cynk. Także flaki (pierwsze trzy komory żołądka krowy) zawierają dużo wapnia i są bardzo zdrową opcją dla osób, które nie piją mleka z powodu nietolerancji laktozy.

Podroby w kuchni

Jak smakują podroby? Wystarczy odpowiedni przepis, a powstałe danie będzie bardzo smaczne. Wątróbka smażona z cebulą to tylko przykład klasycznego dania. Stek i ciasto z nerkami to kolejna potrawa klasyczna na Wyspach Brytyjskich. Jeśli chodzi o drób, eleganckie danie znane jako pasztet z foie gras wytwarza się z wątróbki gęsiej.

infoplanet zdrowa zywnosc podroby w twojej kuchni przepisy

Flaki zazwyczaj gotuje się przez co najmniej dwie godziny i podaje w białym sosie, chociaż w Meksyku przyrządzane są raczej w bulionie z czerwoną papryką chili, tworząc danie o nazwie menudo. Serce najlepiej smakuje duszone, ponieważ jest to mięsień, który wymaga przyrządzony w inny sposób może być trudny do pogryzienia.

Jeśli jesteś rodzicem, który stara się zachęcać do jedzenia podrobów swoje potomstwo, wiele z tych mięs można zmielić i ukryć w potrawach, takich jak bochenek mięsny lub spaghetti. Ta sama technika działa z niechętnymi dorosłymi.

Podroby są bogate w białko i ważne składniki odżywcze, a jednocześnie niedrogie. To sprawia, że są doskonałym produktem do przyrządzania różnorodnych, pysznych dań.