Jak podają władze stanu Bihar we wschodnich Indiach, 53 dzieci zmarło w mieście Muzaffarpur z powodu ostrego zapalenia mózgu, które wystąpiło prawdopodobnie po zjedzeniu owocu liczi. Co więcej, kolejne 40 dzieci z trafiło na oddział intensywnej terapii do pobliskiego szpitala, z objawami choroby.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawicieli indyjskiej służby zdrowia, za śmierć dzieci odpowiada prawdopodobnie toksyn, która jest zawarta w owocach liczi. Prawdopodobnie wywołuje ona chorobę, która lokalnie została nazwana Chamki Bukhar. Na jej źródło nie ma jednak pewnych dowodów. Pojawia się na terenie miasta Muzaffarpur cyklicznie od 1995 roku. Wcześniej – w 2014 roku – z powodu choroby zmarło 150 osób.

infoplanet zdrowa zywnosc smiertelne owoce liczi dzieci

Choć władze miasta Muzaffarpur w stanie Bihar nie mają pewności, że za objawy odpowiedzialne są owoce liczi, przemawia za tym wiele faktów. Przede wszystkim, na terenie, na którym wystąpiła choroba neurologiczna, znajdują się sady liczi. Ogniska Chamki Bukhar obserwowano także w innych regionach słynących z uprawy tych owoców – w Bangladeszu i Wietnami. Ponadto liczba chorych drastycznie rośnie w czasie zbiorów, zwłaszcza przy wysokich temperaturach, przekraczających 40 stopni Celsjusza.

– Międzynarodowi eksperci powiedzieli nam, że liczi zawiera jakąś toksynę, która trafia do złogów w wątrobie dzieci, a kiedy temperatura wzrasta, te toksyny są uwalniane. Faktem jest, że Muzaffarpur to obszar uprawy liczi. Podejrzewamy, że owoc ten ma w tym jakąś rolę. Ale prawdą jest również, że gdy temperatura spadnie i przyjdą deszcze, nie będzie więcej takich przypadków choroby – wyjaśnia Ashok Kumar Singh z Departamentu Zdrowia w Indiach.

Amerykańscy naukowcy już w 2015 roku odkryli, że w niedojrzałych owocach liczi znajduje się niebezpieczna dla zdrowia toksyna – hipoglicyna A. Zatrucie tą substancją skutkuje ostrymi zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego oraz hipoglikemią. W przypadku nasilających się objawów – w tym u dzieci – choroba może doprowadzić również do zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jest ono prawdopodobne zwłaszcza u osób niedożywionych.