W dzisiejszym świecie, w którym zdrowe odżywianie i bycie „fit” jest niezwykle popularne, wśród żywieniowych porad i dietetycznych guru można się pogubić. Dlatego specjalnie dla Was w 15 krótkich punktach mówimy o tych składnikach diety, które pomogą w redukcji tłuszczu.

Orzechy włoskie

Orzechy zawierają w składzie prawdziwy hit w zwalczaniu tłuszczu – kwasy jednonienasycone. Mają także śladowe ilości drogocennych dla naszego organizmu kwasów Omega-3 i alfa-linolenowego.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu orzechy wloskie

Imbir

Przez lata używany do łagodzenia chorób przewodu pokarmowego, może również leczyć stany zapalne, poprawić przepływ krwi do mięśni oraz pomóc w regeneracji włókien mięśniowych. Jest także wskazywany jako reduktor tłuszczu.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu imbir

Owsianka

Bardzo wolno trawione węglowodany utrzymują niski poziom insuliny we krwi. Badania pokazują, że sportowcy jedzący tego typu mikroelementy rano, spalają w ciągu dnia więcej kalorii od tych, którzy spożywają węglowodany o szybkim trawieniu.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu owsianka

Awokado

W tym owocu znajdziemy dwa składniki kluczowe dla utraty wagi. Pierwszym są tłuszcze jednonienasycone, które dają prawdziwą energię i są niezastąpionym pogromcą tłuszczu. Ponadto owoce te zawierają bardzo interesujący rodzaj węglowodanów – mannohelptulozę, a więc cukier prosty, który zmniejsza wydzielanie insuliny i poprawia absorpcję wapnia.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu awokado

Łosoś

Ryba ta jest jednym z najbogatszych źródeł kwasów tłuszczowych Omega-3. Najciekawsze jest to, że łańcuchy kwasów Omega-3 są wprowadzane do organizmu bezpośrednio w formie łatwo przyswajalnej, co blokuje odkładanie się tłuszczu oraz pozwala na jego łatwiejsze spalenie.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu losos

Soja

Ziarna soi są bezpośrednim źródłem białka sojowego, które buduje mięśnie tak efektywnie, jak inne formy protein, np. wołowina. Prawdopodobnie soja jest prezentowana jako pogromca tłuszczu również dzięki temu, że zmniejsza apetyt, dając uczucie sytości na dłużej.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu soja

Woda

Woda może być najlepszym sojusznikiem w walce z tłuszczem. Badania wykazały, że wypijanie 2 szklanek zimnej wody przed posiłkiem przyspiesza metabolizm nawet o 30%. Wskazuje się, że może to spowodować utratę w ciągu roku ok. 17 400 kalorii, co daje 2,26 kg tkanki tłuszczowej mniej.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu woda

Siemię lniane

Zawiera niezbędne kwasy Omega-3, które stymulują spalanie kalorii oraz wpływają na geny odpowiadające za odkładanie się tłuszczu.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu siemie lniane

Grejpfrut

Badania przeprowadzone w Scripps Clinic w San Diego w Kalifornii pokazują, że jedząc połowę grejpfruta dziennie lub pijąc ok. 250 g soku z tego owocu trzy razy dziennie podczas stosowania standardowej diety, traci się ok. 1,8 kg w ciągu 12 tygodni. Dzieje się tak dlatego, że grejpfrut obniża poziom insuliny oraz zawiera składniki, które utrudniają gromadzenie tłuszczu.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu grejpfrut

Miód

Miód jest cukrem, ale posiada niski indeks glikemiczny. Spożywanie go pomaga utrzymywać niski poziom insuliny w organizmie, co jest decydującym czynnikiem w przypadku redukcji tłuszczu. Miód jest również bogatym źródłem metabolitów tlenku azotu, co oznacza, że powoduje uwalnianie tłuszczu z komórek ciała.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu miod

Masło orzechowe

Kolejnym źródłem jednonienasyconych tłuszczów, które mogą spowodować utratę wagi, jest masło orzechowe. Ciekawe, że producenci usiłują obniżyć w nim zawartość tłuszczu, skoro mówimy tu o produktach naturalnych, niezawierających tłuszczów typu trans, których należy unikać.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu maslo orzechowe

Jajka

Jajka możemy wymienić jako białka budujące mięśnie. Czy mogą być również pogromcą tłuszczu? Badania pokazują, że osoby które zaczynają dzień od zjedzenia jajka, dostarczają sobie nie tylko kalorii, ale również ograniczają przybieranie na wadze.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu jajka

Papryczki chili

Papryczka chili posiada kapsaicynę, substancję, która redukuje kalorie i zmniejsza uczucie głodu. Najlepszy efekt uzyskujemy, gdy kapsaicynę łączymy z kofeiną.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu chili

Brokuły

Brokuły wywołują długotrwałe uczucie sytości, dzięki temu są produktem sprzyjającym odchudzaniu. Poza tym zawierają fitoskładniki, które pomagają redukować tkankę tłuszczową.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu brokuly

Oliwa z oliwek

Podobnie jak avocado, oliwa z oliwek jest doskonałym źródłem tłuszczów jednonienasyconych. Nie tylko obniża poziom „złego” cholesterolu, ale również poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego. Jest jak paliwo, które daje energię, ale nie odkłada się w Twoich tkankach.

infoplanet zdrowa zywnosc pogromcy tluszczu oliwa z oliwek