Czy kawa to przyjaciel, czy wróg? Z jednej strony coraz więcej badań pokazuje szeroko zakrojone potencjalne korzyści zdrowotne związane z jej spożywaniem, w tym niższe ryzyko chorób układu krążenia i marskości wątroby. Z drugiej jednak autorytety medyczne biją na alarm, że kubek kawy (a tym bardziej dwa bądź trzy) może zaszkodzić nadnerczom i całkowicie zaburzyć schemat snu. Prawda pewnie tkwi pośrodku. Warto jednak znać inne sposoby dostarczenia sobie zdrowego zastrzyku porannej energii. Oto kilka kontrpropozycji dla napoju, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie dnia.

Zielone koktajle

Domowe koktajle są jednym z najlepszych sposobów na lekkie śniadanie, uzupełnienie niezbędnych witamin i zdobycie energii – w jednym. To od ciebie zależy, co się w nich znajdzie. Masz więc pełną kontrolę nad tym, co właśnie spożywasz.

infoplanet zdrowa zywnosc 5 konkurentow dla kawy zielony koktajl

Zblenduj trochę owoców, które są one pełne glukozy, łatwo metabolizowanej przez organizm w energię. Nie zapomnij również o szpinaku dostarczającym żelaza – pomoże zapobiec codziennemu zmęczeniu.

Napoje z nasionami chia

Napoje z nasionami chia dostarczają energii, są zdrowe, ale również mają intrygującą fakturę. Dzięki temu dają ciekawe możliwości mieszania ich z płynami, co sprawia, że smak to każdorazowo niesamowite doświadczenie.

infoplanet zdrowa zywnosc 5 konkurentow dla kawy nasiona chia

Ponadto nasiona chia są pełne składników odżywczych i białka, które są ważne dla twojego ciała i wpływają na wiele funkcji organizmu – od mięśni do enzymów i hormonów.

Zielona herbata

Pochodząca z Chin zielona herbata stała się jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Nic dziwnego – zapewnia niewyobrażalne korzyści zdrowotne. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych produktów promowanych jako zdrowe, pozytywne efekty picia zielonej herbaty zostały potwierdzone naukowo. W efekcie jest to jeden z najbardziej zbadanych napojów wszech czasów.

infoplanet zdrowa zywnosc 5 konkurentow dla kawy zielona herbata

Ponadto, choć zawiera mniej kofeiny niż kawa, zielona herbata ma wystarczającą moc, aby poprawić twoją energię i metabolizm.

Sok z buraków

Fakt, że jest doskonałym zastrzykiem energii przed każdym treningiem lub po długim i męczącym dniu, długo był pilnie strzeżoną tajemnicą biegaczy.

infoplanet zdrowa zywnosc 5 konkurentow dla kawy sok z burakow

Badania wykazały, że napój z tego warzywa może przedłużyć wytrzymałość i sprawić, że organizm będzie w stanie wykonywać wyczerpujące czynności nawet do 16% dłużej.

Woda

Jest jednym z najczęściej pomijanych napojów. Niejednokrotnie staramy się odkrywać alternatywy, mające mistyczne właściwości, które będą pobudzać i rewitalizować organizm, zapominając, że woda powinna być pierwszą opcją.

infoplanet zdrowa zywnosc 5 konkurentow dla kawy woda

Nawadnianie jest kluczem do utrzymania zdrowego ciała i daje energię, niezbędną na cały dzień. Zasadniczo możliwe jest zastąpienie wszystkich napojów wodą, co znacznie poprawi stan zdrowia poprzez eliminację dużych ilości cukru i innych dodatków, przyswajanych w innych produktach.