Relaks w gorącej saunie może nie tylko poprawić samopoczucie, ale również wpływać na kondycję serce i naczyń krwionośnych w sposób podobny do umiarkowanego ruchu. Jak to możliwe?

Proaktywna sauna?

Odkrycia dokonano w wyniku badania analizującego efekty 30-minutowej sesji w saunie. Naukowcy twierdzą, że dzięki nim można wyjaśnić, dlaczego osoby regularnie korzystające z kąpieli parowej mają mniejsze tendencję do chorób serca, a nawet demencji.

Korzyści z sauny dla zdrowia serca

Badania wykazały, że użytkownicy sauny zauważyli u siebie spadek ciśnienia tętniczego i „sztywność” tętnic natychmiast po kąpieli cieplnej. Obserwowali oni również wzrost częstości akcji serca, podobny do takiego, jaki jest wynikiem umiarkowanego wysiłku fizycznego.

Nie jest do końca jasne, dlaczego kąpiel parowa zadziałała w ten a nie inny sposób. Liderka zespołu naukowców – Tanjaniina Laukkanen z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio – podejrzewa jednak, że jednym z czynnikiem, który ma wpływ na reakcje organizmu, jest ciepło. Jak przekonuje badaczka, klimat sauny przede wszystkim pomaga ludziom się zrelaksować. Ponadto wzrost temperatury wywołuje proces pocenia się. Działa jak naturalny efekt moczopędny, a więc obniża ciśnienia krwi i zmniejsza obciążenia pracą serca.

Wymierne efekty?

Badanie, na którym opierają się twierdzenia badaczy, obejmowało 102 dorosłe osoby w średnim wieku, mieszkające w Finlandii, gdzie kąpiel parowa była i jest powszechna. Jego celem było sprawdzenie, czy sesja w saunie wpływa pozytywnie na pracę naczyń krwionośnych i serca.

Założeniem Laukannen było stwierdzenie wspólnych czynników ryzyka chorób serca, jak i demencji, wśród których wyraźne znaczenie miało wysokie ciśnienie krwi. Do wniosków tych doszła już podczas podobnego badania przeprowadzonego w ubiegłym roku, w którym udało się ustalić, że mężczyźni, którzy często korzystali z saun, wykazywali niższy odsetek zaburzeń serca i choroby Alzheimera.

infoplanet zdrowe serce sauna a zdrowie serca badania

– Zarówno serce, jak i mózg, potrzebują dobrego funkcjonowania naczyń krwionośnych – przekonuje Laukannen.

By dokładnie zanalizować zależności naukowcy zrekrutowali osoby w wieku 40 i 50 lat, które nie chorowały wcześniej a serce, ale znajdowały się w grupie ryzyka przez wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom cholesterolu lub otyłość. Każdy uczestnik odbywał jedną sesję w tradycyjnej fińskiej saunie suchej, w której temperatura przewyższała 65°C.

Ciepło pod ciśnieniem

Badanie wykazało, że ciśnienie krwi u użytkowników sauny spadło średnio o siedem punktów, a ich tętnice już w testach nieinwazyjnych wykazywały większą „elastyczność”. Ponadto częstość akcji serca wzrosła do 81 uderzeń ze średnio 65 uderzeń na minutę przed sesją parową.

Zdrowotne właściwości sauny

Odkrycia fińskich naukowców pozytywnie ocenia kardiolog Joshua Liberman – rektor oddziału American College of Cardiology w Wisconsin. Widzi dla nich zastosowania nie tylko w zakresie poddanym badaniu, ale również w leczeniu chorób stawów.

– Wiemy, że lokalne stosowanie ciepła powoduje rozluźnienie naczyń krwionośnych i wzrost przepływu krwi. To wiarygodne, że krótkoterminowe efekty obserwowane w tym badaniu mogą wyjaśnić ryzyko zmniejszonej ilości chorób serca u użytkowników sauny – wyjaśnił.

Sauna na receptę?

Jednak czy każdy powinien codziennie chodzić do sauny? Według Libermana, nie byłoby to dobre rozwiązanie. Po pierwsze, znaczenie może mieć nie tylko ciepło.

– Pozytywne skutki ką;pieli parowej mogą być częściowo odzwierciedleniem faktu, że ludzie uciekają od telefonów i pozwalają sobie na relaks i stan medytacji. Kiedy dbasz o swoje ciało i robisz rzeczy, które pomagają ci się zrelaksować, zawsze będzie to korzystne. Poza tym regularna wycieczka do sauny może nie być praktyczna – ocenia kardiolog.

infoplanet zdrowe serce sauna a zdrowie serca badania sauna

Pewne zastrzeżenia ma również sama Laukkanen, która przyznaje, że aby obniżyć ryzyko choroby pacjenci musieliby korzystać z sauny d trzy do siedmiu razy w tygodniu.

Choć analizy badaczy nie dostarczają prostego sposobu na zdrowie i ostrzegają, że osoby, które chcą zacząć korzystać z dobrodziejstw sauny a cierpią na chorobę serca lub inne poważne schorzenia powinni najpierw porozmawiać z lekarzem, ich wynik nie budzi wątpliwości. Są kolejnym argumentem świadczącym o tym, że wybory stylu życia mają kluczowe znaczenie dla zdrowia serca.