Stopy to  ważna, a przecież niedoceniana część naszego ciała. Rzadko zastanawiamy się, czy mają się one dobrze, a często dobrze się nie mają. Dlaczego? Z wielu powodów. Są przeciążone, zmęczone, spuchnięte, a przecież utrzymują całe ciało.

Stopy pod lupą

O stopach można mówić wiele, ponieważ ich stan wskazuje na choroby oraz na to, co się dzieje w organizmie. Nauka, która zajmuje się stopami, to refleksologia, a specjalista od stóp to refleksolog. Bada on sposoby pomagania poprzez masowanie stóp i jako zawód rozwijany jest od starożytności. Obecnie korzysta jednak z wielu elementów związanych z nowymi odkryciami.

Refleksologia to nic innego jak uciskanie i masowanie stóp, które przynosi ulgę w bólu, poprawia krążenie i doskonale uzupełnia medycynę konwencjonalną. Na temat stóp powstało wiele powiedzeń, które we właściwy sposób odzwierciedlają to, jak ważne są dla naszego organizmu.

Stopa to jedyne miejsce, w które możesz dotknąć osobę w stanie terminalnym, aby poczuła coś miłego. Stopy to również pierwsza rzecz, jakiej przygląda się noworodek. Nie bez przyczyny mówi się "twardo stąpać po ziemi" czy "wstać lewą nogą", nasze stopy są mocno związane z naszym życiem.

Refleksolodzy apelują: „dbajcie o stopy”!

Wydaje się, że stopy nie wymagają specjalnego traktowania, tymczasem wiele czynników naszego codziennego życia ma na nie dobry lub zły wpływ. Czego nie lubią nasze stopy? Na pewno niewygodnych, za małych, źle dopasowanych, uciskających butów. Nie przepadają również za wysokimi obcasami – im są one wyższe, tym bardziej szkodliwe. Być może nie jest to oczywiste na pierwszy rzut oka, ale nie lubią również pomalowanych paznokci. Lakier na paznokciach utrudnia oddychanie płytce paznokcia. W podologii przyjmuje się, że poszczególne paznokcie odpowiadają kościom czaszki. Zawsze podczas wizyty u specjalisty podologa będziecie poproszeni o zmycie lakieru z paznokci.

Jeżeli podoba ci się moda na noszenie na palcach stóp biżuterii, musisz wiedzieć, że tego też nie lubią twoje stopy, ponieważ przepływ krwi jest wówczas utrudniony. Traktowanie dokładnie odwrotne do opisanego powyżej jest dla twoich stóp zbawieniem, ale możesz zrobić dla nich znacznie więcej. Więcej o wpływie stanu stóp na twoje zdrowie możesz dowiedzieć się, znajdując specjalistę podologa w swojej okolicy. Wykonuje on również masaż, który z pewnością zadziała – jeśli nie zdrowotnie, na pewno relakcacyjnie: przyniesie ci ulgę i rozluźni całe ciało. 

Jeśli natomiast chcesz zrobić coś we własnym zakresie, skorzystaj z dostępnych na rynku soli i mieszanek, w których wykąpiesz swoje stopy. W ciągu dnia daj im również odpocząć, zdejmując buty przynajmniej na chwilę, szczególnie w upały. W trakcie pracy, połóż nogi wysoko na biurku lub na oparciu drugiego krzesła, a poprawisz przepływ krwi. Wreszcie, aby dobrze zakończyć dzień, poproś bliską ci osobę, aby wieczorem lekko wymasowała twoje stopy – przyniesie to niebywałą ulgę przed snem. Możecie wprowadzić rytuał i masować sobie stopy wzajemnie. 

kup artykuly platne