Naukowcy UCLA po raz pierwszy udowodnili, że czarna herbata może pomagać w utracie wagi i zapewniać korzyści zdrowotne poprzez zmianę metabolizmu energetycznego w wątrobie. Poprzednie badania sugerowały, że metabolizm energetyczny w wątrobie zmieniają związki chemiczne w zielonej herbacie zwane polifenolami.

infoplanet zdrowa zywnosc czarna herbata i utrata wagi chudniecie

Badania myszy, opublikowane w European Journal of Nutrition, wykazały, że zarówno czarna, jak i zielona herbata zmieniają stosunek bakterii jelitowych u zwierząt: odsetek bakterii związanych z otyłością zmniejszył się, podczas gdy bakterie związane z beztłuszczową masą ciała wzrosły. Nowe odkrycia pokazują, że polifenole z czarnej herbaty, które są zbyt duże, aby zostały zaabsorbowane w jelicie cienkim, stymulują wzrost bakterii jelitowej i tworzenie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które zmieniają metabolizm wątroby.

– Wiadomo było, że polifenole z zielonej herbaty są bardziej skuteczne i oferują więcej korzyści zdrowotnych niż polifenole z czarnej herbaty, ponieważ mogły być absorbowane przez krew i tkankę. Nasze odkrycie sugeruje, że czarna herbata, poprzez specyficzny mikrobiom jelitowy, również może przyczyniać się do utraty masy ciała u ludzi. Wyniki sugerują, że zarówno zielona, jak i czarna herbata to prebiotyki – substancje, które indukują wzrost dobrych mikroorganizmów, przyczyniających się do dobrego samopoczucia – wyjaśnia autorka głównego opracowania Susanne Henning, adiunkt w Centrum UCLA Human Nutrition

infoplanet zdrowa zywnosc czarna herbata i utrata wagi badania

W badaniu analizowano 4 grupy myszy z różnymi dietami, z których 2 zostały uzupełnione ekstraktem z zielonej herbaty lub czarnej herbaty. Jak się okazało po czterech tygodniach, waga gryzoni, którym podano ekstrakt z zielonej lub czarnej herbaty, spadła do takiego samego poziomu. Naukowcy pobrali również próbki z jelita grubego myszy w celu pomiaru zawartości bakterii, a także tkanki wątroby, by przeanalizować złogi tłuszczu.

U myszy, które spożywały którykolwiek rodzaj ekstraktu z herbaty, było mniej bakterii związanych z otyłością i więcej bakterii związanych z beztłuszczową masą ciała. Jednak tylko myszy, które spożywały ekstrakt z czarnej herbaty, wykazywały więcej bakterii zwanych Pseudobutyrivibrio, co może pomóc wyjaśnić różnicę między tym, jak czarna herbata i zielona herbata zmieniają metabolizm energetyczny.

– Odkrycia sugerują, że korzyści zdrowotne zarówno zielonej herbaty, jak i czarnej herbaty wykraczają poza ich właściwości przeciwutleniające. Ponadto obie herbaty mają silny wpływ na mikrobiom jelitowy. Dla miłośników czarnej herbaty to nowy powód, aby ją pić – stwierdził dr Zhaoping Li, dyrektor Centrum Żywienia Człowieka UCLA i szef Wydziału ds. Odżywiania Klinicznego UCLA.

Źródło: European Journal of Nutrition, DOI: 10.1007/s00394-017-1542-8