Dowody naukowe są jednoznaczne: mniej spożywanych kalorii nie prowadzi do długotrwałej utraty wagi ani do poprawy stanu zdrowia. Z tego względu rozsądne odżywianie z pewną ilością niezdrowego jedzenia od czasu do czasu tak naprawdę nie wpływa na zmniejszenie wagi. Podejrzewamy, że większość dietetyków już to sobie uświadomiła. Teraz przyczyny, z powodu których dieta zawodzi, badają naukowcy.

infoplanet zdrowa zywnosc gdy dieta nie dziala kalorie

Kluczowe pytanie brzmi: dlaczego niektóre osoby są szczupłe, nawet jeśli jedzą mniej zdrowo i nie stosują specjalnej diety? Co sprawia, że wielu ludzi nie byłoby szczupłych, gdyby jadło te same potrawy w tych samych ilościach, co inni ludzie bez diety? Ich ciała mogą pracować używając mniejszej ilości kalorii. Oznacza to jednak, że po zjedzeniu tych samych pokarmów pozostaje im więcej kalorii, które zostają przekształcone w tłuszcz. Z tego względu po jakimś czasie odchudzania muszą one jeść jeszcze mniej, aby nadal tracić na wadze.

Dieta powoduje zmiany neurologiczne, które zwiększają prawdopodobieństwo oddziaływania jedzenia na organizm w porównaniu do czasu przed rozpoczęciem zmian żywieniowych. Modyfikacje te sprawiają, że trudno jest przestać myśleć o jedzeniu. Dodatkowo zmiany neurologiczne wywołane dietą sprawiają, że jedzenie nie tylko smakuje lepiej, ale także powoduje większy przypływ hormonu nagrody – dopaminy. Spadają jednocześnie poziomy leptyny – tak zwanego hormonu sytości – co oznacza, że potrzeba jeszcze więcej jedzenia, aby czuć się pełnym.

infoplanet zdrowa zywnosc gdy dieta nie dziala utrata wagi

W efekcie ludzie na diecie widzą innych, którzy się nie odchudzają, i są zaskoczeni ich poziomem samokontroli w ograniczaniu jedzenia. Jednak czy można nazwać samokontrolą sytuację, w której nie jesz, ponieważ nie jesteś głodny? Ponadto dieta, poza innymi czynnikami, zaburza funkcje poznawcze, szczególnie funkcję wykonawczą – proces, który pomaga w samokontroli. Tak więc stosujący dietę mają mniejszą siłę woli, gdy potrzebują jej więcej. W tym samym czasie niestosujący diety mają siły woli mnóstwo, nawet jeśli jej nie potrzebują.

Jeśli stosujesz dietę, pamiętaj, że niepowodzenie nie jesteś słaby, ale oznacza, że walczyłeś w nierównej walce, w której niewielu wygrywa. Zanim spróbujesz znowu, skup się na poprawie zdrowia dzięki ćwiczeniom, które nie wymagają odchudzania, i pokochaj swoje ciało.

Źródło: CNN