Spójrzmy prawdzie w oczy, wszyscy kochamy pizzę. Jej smak sprawia, że rzadko zadajemy sobie pytanie, czy pizza jest również zdrowa. Jako potrawa od lat jest wiązana z przybieraniem na wadze i innymi problemami zdrowotnymi, ale jaka jest prawda? Czy pizza może być odżywczym posiłkiem? Przekonaj się!

Pizza jako danie

Ku zaskoczeniu wszystkich, pizza to danie obejmujące większość grup żywności. Zawarty w niej ser jest źródłem wapnia, sos i ciasto – przeciwutleniaczy, mięso i kurczak dostarczają białka, a listę składników dla zdrowia dopełniają warzywa.

infoplanet zdrowa zywnosc pizza dla zdrowa danie

Sos

Wszystko zaczyna się od sosu do pizzy, składającego się z pomidorów, które zawierają likopen – silny przeciwutleniacz. Dzięki badaniom wiadomo, że zmniejsza on ryzyko niektórych nowotworów. W efekcie stwierdzono, że pizza jedzona raz w tygodniu może pomóc w zapobieganiu raka żołądka, okrężnicy, prostaty, przełyku, jamy ustnej i płuc.

Dodatki

Cebula jest bogata w witaminę C, błonnik i chrom, które są skuteczne w obniżaniu poziomu cukru we krwi i cholesterolu. Czerwona papryka jest dobrym źródłem witamin A, C i B6, natomiast czarne oliwki – walczą z chorobami serca.

infoplanet zdrowa zywnosc pizza dla zdrowa dodatki

Pizza a profilaktyka zdrowia

Oprócz zdolności do zmniejszania ryzyka wystąpienia pewnych nowotworów, stwierdzono również, że pizza nie przyczynia się do choroby wieńcowej. Badania pokazują również, że pizza może pomóc w zapobieganiu zawałom serca.

Niektórzy ludzie nie ufają pizzy i szukają przepisów na jej wersję niskotłuszczową. Dla zdrowia warto zrobić ciasto z kalafiora. Jednak i w tradycyjnej wersji pizza zapewnia wiele korzyści. Dlatego nikt nie powinien czuć się winny ciesząc się kawałkiem lub dwoma kawałkami ulubionej pizzy!