Zapomnij o wszystkim, co wiesz o prawidłowej temperaturze ciała i gorączce, która zaczyna się od 37ᵒC . To przestarzała teoria, oparta na błędnym badaniu z roku 1868 (tak, sprzed 150 lat). Fakty o gorączce są o wiele bardziej skomplikowane.

Normalna temperatura ciała

Nasza kultura utknęła na normie znajdującej się na poziomie 36,6ᵒC. Ta liczba to dzieło Carla Reinholda Augusta Wunderlicha, XIX-wiecznego niemieckiego lekarza, który napisał doniosły tekst na podstawie danych z badania 25 tys. pacjentów. Doszedł do wniosku, że 36,6ᵒC jest normalnym „punktem fizjologicznym” organizmu, a gorączka zaczyna się od 38ᵒC.

Jednak, jak udowadnia badanie, które rzuca wyzwanie idei standardowej temperatury, nie ma jednej, prawidłowej temperatury ciała. Współczynnik „normalnej” temperatury jest nieco wyższy dla kobiet niż dla mężczyzn. Jest również wyższy dla dzieci niż dla dorosłych. Co więcej, jest najniższy rano.

infoplanet zdrowie 36,6 norma czy mit normalna temperatura

Temperatura 37ᵒC o szóstej rano nie jest normalna, podczas gdy ta sama temperatura o czwartej po południu może być zupełnie prawidłowa – mówi Jonathan Hausmann, reumatolog w Boston Children’s Hospital i Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie.

Ośrodek ten w badaniu crowdsourcingowym przy użyciu aplikacji na iPhone’a Feverprints zebrał 11 458 temperatur. Na ich podstawie w Journal of General Internal Medicine opublikowano badanie, które obala odwieczny test porównawczy na poziomie 36,6ᵒC.

Gorączka czy nie gorączka?

Hausmann i jego zespół znaleźli średnią normalną temperaturę u dorosłych – 36,5ᵒC – mierzoną za pomocą termometru doustnego (w opublikowanym badaniu wykorzystano wyniki od 329 zdrowych osób dorosłych). Jeśli chodzi o gorączkę, Hausmann stwierdził, że zaczyna się średnio od 37,5ᵒC.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy znaleźć inne wyznaczniki minimalnej temperatury. Badacze uważają, że temperatura ciała powinna być traktowana elastycznie i rozpatrywana w kontekście wieku, płci, pory dnia i innych czynników. Temperatura ciała wzrasta wraz z wysiłkiem fizycznym, podczas upałów i po zażyciu niektórych rodzajów leków, w tym niektórych antybiotyków i leków przeciwhistaminowych. Kobiety zaś mają wyższe temperatury również podczas owulacji i ciąży.

infoplanet zdrowie 36,6 norma czy mit normalna temperatura

Choć Hausmann nie jest pierwszym badaczem, który odrzucił definicję właściwej „normalnej” temperatury ciała, trudno mu było dotrzeć z wynikami swoich badań do świadomości zwykłych ludzi. Granica na poziomie 37ᵒC to informacja, która cały czas jest podawana na większości stron medycznych.

Białka podwyższające temperaturę

Gorączka pomaga twojemu ciału zwalczać infekcje poprzez stymulowanie układu odpornościowego, wysyłając rodzaj ostrzeżenia do obrony organizmu. Tworzy także bardziej wrogie środowisko dla bakterii i wirusów, utrudniając im replikację. Chociaż rodzice często martwią się, gdy ich małe dzieci mają gorączkę, wysoka temperatura jest pomocnikiem, a nie wrogiem.

Nasz wewnętrzny termostat znajduje się w podwzgórzu – obszarze mózgu o rozmiarze migdałów, który skłania nas do pocenia się, kiedy musimy się ochłodzić lub rozgrzać. W pierwszej reakcji organizmu na patogeny białka, zwane pirogenami, przepływają przez krwioobieg właśnie do podwzgórza, które reaguje zwiększeniem temperatury.

infoplanet zdrowie 36,6 norma czy mit normalna temperatura

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób uważa, że do stwierdzenia gorączki wystarczające jest uczucie ciepła w dotyku, więc jeśli uważasz, że masz gorączkę, to prawdopodobnie ją masz. Ale, co ciekawe, jeśli temperatura pacjenta nie wynosi 39,4ᵒC lub więcej, lekarz rodzinny Leonard Reeves, który jest członkiem zarządu Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych, zazwyczaj nie zaleca leczenia gorączki.

– Twoje ciało będzie próbowało utrzymać podwyższoną temperaturę rdzenia, bez względu na to, co zrobisz. Najlepiej jest znaleźć źródło infekcji i walczyć z tym – mówi Reeves.

W następnej fazie uczeni zamierzają zbadać, czy leki zmniejszające gorączkę faktycznie przedłużają chorobę, co od dłuższego czasu jest przedmiotem debaty. Mają również nadzieję dowiedzieć się, jak gorączka różni się w zależności od przyczyny – infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych, niektórych rodzajów raka, zaburzeń hormonalnych lub chorób zapalnych.

kup artykuly platne