W Australii rozpoczęła działalność usługa aborcyjna oferowana przez telefon dla kobiet w ciąży na wczesnym etapie rozwoju. Z tego względu w 2015 roku Australia stała się pierwszym krajem, w którym kobiety mają legalny dostęp do tabletek aborcyjnych bez konieczności osobistego kontaktu z lekarzem. Mogą one zamówić tabletki przez telefon od prywatnego dostawcy zwanego „Fundacją Tabbot’’.

Zdrowie czy wygoda?

Badanie pierwszych 1000 kobiet, które skorzystały z usługi, udowodniło, że ponad 95% przypadków aborcji odbyła się w domu, bez powikłań i konieczności późniejszych wizyt u lekarza. Ponad 97% pacjentek stwierdziło, że jest bardzo zadowolonych z usługi. Organizacja sprzedająca tabletki poronne zapewnia obecnie aborcję około 50 kobietom tygodniowo, a popyt stale rośnie.

– Dwie trzecie klientów Tabbot pochodziło z obszarów wiejskich, gdzie tradycyjnie trudno było uzyskać dostęp do aborcji. Oznacza to, że kobiety nie muszą daleko podróżować, ani poddawać się osądom lekarza czy farmaceuty – mówi Paul Hyland, ginekolog, który założył fundację.

infoplanet zdrowie aborcja przez telefon rynek online

Kiedy kobieta prosi o pigułki wczesnoporonne po raz pierwszy, zostaje wezwana przez lekarza z Fundacji Tabbot, aby wykluczyć wszelkie choroby, które mogą sprawić, że zabieg będzie niebezpieczny. Na miejscu jest również robione badanie krwi oraz USG, aby potwierdzić, że jest ona na wcześniejszym etapie ciąży niż dziewiąty tydzień, ponieważ po tym czasie jest większe ryzyko powikłań. Po uzyskaniu wyników lekarz wysyła paczkę, w której oprócz specyfiku są również środki przeciwbólowe, antybiotyki i leki przeciw nudnościom. Po przybyciu paczki do pacjentki dzwoni pielęgniarka, aby wyjaśnić, jak zażywać leki. Kolejny telefon wykonuje po zabiegu, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. W razie potrzeby 24-godzinna gorąca linia zapewnia dodatkowe wsparcie.

Rynek online

Koszt usługi wynosi 250 dolarów australijskich, czyli o połowę mniej niż koszt równoważnej aborcji w prywatnej klinice w Australii.

– To wspaniałe, że ta usługa jest oferowana kobietom w Australii – mówi Clare Murphy z brytyjskiego biura doradztwa dotyczącego ciąży. – Badanie potwierdza to, co już wiemy: domowe stosowanie leków aborcyjnych ze wsparciem telemedycznym w celu zakończenia wczesnej ciąży jest bezpieczne, skuteczne i cenione przez kobiety. W Wielkiej Brytanii i USA kobiety muszą przychodzić osobiście do kliniki, aby otrzymać leki aborcyjne. Jest to trudne dla osób, które mieszkają daleko, mają zobowiązania związane z pracą lub opieką nad dziećmi lub muszą zachować poufność z powodu trudnego środowiska domowego – dodaje.

W rezultacie wiele pacjentek nielegalnie szuka pigułek aborcyjnych w Internecie.

infoplanet zdrowie aborcja przez telefon szansa czy zagrozenie

– Wiemy, że istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi w Wielkiej Brytanii, ponieważ ostatnie badania wykazały, że znaczna liczba kobiet próbowała uzyskać dostęp do aborcji medycznych przez Internet zamiast przez system opieki zdrowotnej z powodu problemów z dostępem, w tym problemów geograficznych – mówi Kate Guthrie brytyjskiego Royal College of Obstetricians and Gynecologists.

Jak twierdzi Murphy, australijskie doświadczenia sugerują, że przepisy brytyjskie i amerykańskie powinny zostać zmienione. „Telemedyczne aborcje nie będą miały miejsca dla wszystkich kobiet, a niektóre z nich nadal będą chciały opieki osobistej” – przekonuje. – „To ważny postęp w rozwoju usług skoncentrowanych na kobiecie”.