Jak udało się udowodnić naukowcom, picie niewielkich ilości alkoholu wspomaga zapobieganie demencji. Wiemy też, dlaczego tak jest: alkohol w niewielkich ilościach przyspiesza system usuwania odpadów mózgu.

Alkohol ostatnio ma złą prasę. Ustalono, że nadmierne picie alkoholu powoduje uszkodzenie wątroby i wiąże się z kilkoma rodzajami raka. W efekcie w Wielkiej Brytanii wydano ostrzeżenia, że nawet picie alkoholu na bardzo niskim poziomie niesie ze sobą pewne ryzyko. Odnosi się to jednak do nieco większej liczby zachorowań na takie rodzaje raka, które są dość rzadkie – na przykład raka przełyku. Jeśli chodzi o schorzenia takie jak otępienie, całkowite powstrzymanie się od alkoholu niesie ze sobą nieco wyższe ryzyko wstąpienia choroby niż niskie i umiarkowane spożycie alkoholu. Do chwili obecnej, nie było jasne, dlaczego.

infoplanet zdrowia alkohol a zdrowie mozgu drink

Iben Lundgaard z University of Rochester w Nowym Jorku i jej koledzy przyjrzeli się wpływowi alkoholu na sieć naczyń wokół komórek mózgowych. Otaczają one mózg siecią ultracienkich rurek, które wypłukują toksyny i produkty przemiany materii. Naukowcy wstrzykiwali w mózgi myszy barwnik, który usuwali pół godziny później. W ten sposób ustalili, ile barwnika dostało się do probówek. Jak się okazało, niskie dawki alkoholu zwiększyły ilość usuwaną o 40%. Średnie i wysokie dawki miały odwrotny skutek, zmniejszając wydalanie o około 30%. Jeśli ustalenia te potwierdzą się również w stosunku do ludzi, być może udałoby się ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera tylko dzięki spożyciu około 2 jednostek alkoholu dziennie, czyli około kufla piwa lub średniej szklanki wina.

Przyczyną korzystnego wpływu niewielkich dawek alkoholu może być odkryty w 2012 roku system utylizacji odpadów w mózgu, znany jako system limfatyczny. Wśród toksyn, które usuwa, jest białko zwane beta-amyloidem, które tworzy lepkie blaszki znajdujące się w mózgach osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Wiemy, że jego aktywność zwiększa się podczas snu. Dlatego niektóre badania sugerują, że długotrwałe zaburzenia snu powodując narastanie amyloidu mogą przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera.

infoplanet zdrowia alkohol a zdrowie mozgu drink

– Przyczyną skuteczności niskiej dawki alkoholu jest lekkie podniesienie częstości akcji serca, a pompowanie krwi pomaga w przepływie płynu przez układ limfatyczny. Ale wciąż wiele nie wiemy o normalnym funkcjonowaniu systemu limfatycznego. Nie wiemy też, w jaki sposób odkrycie prawidłowości u myszy przekłada się na ludzi – mówi Roxana Carare z University of Southampton, w Wielkiej Brytanii.

Na zeszłorocznym spotkaniu Federacji Europejskich Towarzystw Neuronaukowych w Berlinie ustalono, że picie alkoholu wydaje się przynosić korzyści systemowi limfatycznemu, ale potrzeba więcej danych, zanim ludzie będą decydować o tym, ile pić.