Jak wykazały testy, nastolatki palące papierosy i pijące alkohol mogą cierpieć z powodu uszkodzenia tętnic już w wieku 17 lat. Co więcej, używki mogą prowadzić do tzw. usztywnienia tętnic, a więc fizycznych zmian wiążących się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i naczyń krwionośnych w późniejszym życiu.

Badacze przeanalizowali dane z lat 2004–2008 dotyczące 1 266 młodych osób biorących udział w programie monitorującym stan zdrowia 14 500 rodzin w rejonie Bristolu Avon Longitudinal Study of Parents and Children (ALSPAC). Uczestnicy badania szczegółowo opisali swoje zwyczaje związane z piciem i paleniem w wieku 13, 15 i 17 lat. Następnie przeprowadzono testy w celu stwierdzenia, czy nastąpiło usztywnienie ich tętnic. Analizy zostały opublikowane w European Heart Journal.

infoplanet zdrowie alkohol i papierosy w mlodosci badania

– Uszkodzenie naczyń krwionośnych w wyniku palenia i picia może nastąpić bardzo wcześnie. Ryzyko zwiększa się, jeśli te dwa czynniki są ze sobą połączone. Choć liczba palących wśród nastolatków zmniejsza się, statystyki pokazują, że około 1/5 nieletnich wciąż sięga po papierosy. Również palenie rodziców zwiększa szanse na uzależnienie dzieci w przyszłości – stwierdziła prowadząca badania dr Marietta Charakida z Instytutu Kardiologii University College London.

Badani odpowiadali, ile papierosów wypalili w ciągu życia i kiedy zaczęli pić alkohol. Jak się okazało, ci, którzy wypalili więcej niż 100 papierosów lub mieli tendencję do upijania się, byli później obarczeni o wiele większym ryzykiem problemów zdrowotnych. Co istotne, zmiany w ich organizmach obserwowano już w wieku 17 lat.

infoplanet zdrowie alkohol i papierosy w mlodosci badania

– Odkryliśmy, że picie i palenie tytoniu w okresie dojrzewania jest mocno powiązane z usztywnieniem tętnic i postępem miażdżycy. Badanie wykazało również, że tętnice nastolatków, którzy przestali palić lub pić, wróciły do normy. Zatem jeśli nastolatki odstawiają używki, ich tętnice powracają do normy. Zatem dbanie o zdrowie tętnic jest ważne od najmłodszych lat – mówi główny autor raportu prof. John Deanfield z Instytutu Kardiologii University College London.

Jak ocenia prof. Metin Avkiran, współfinansujący badanie wicedyrektor ds. Medycznych w British Heart Foundation, pozytywnym wskaźnikiem jest możliwość odwrócenia negatywnych efektów zdrowotnych używek. Ekspert podkreśla, że „nigdy nie jest za późno na zmiany, które mogą uratować życie. Przekonuje, że rzucenie palenia jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby chronić swoje serce. Jeśli natomiast pije się alkohol, należy pamiętać, aby nie robić tego w nadmiarze.

kup artykuly platne