Jak przekonują lekarze z Royal College of Nursing, dzieciom cierpiącym na astmę należy przypomnieć o regularnym korzystaniu z inhalatorów jeszcze przed powrotem do szkoły. Ma to zapobiec nasilaniu się objawów choroby, które często następuje wraz z rozpoczęciem się zajęć lekcyjnych.

Liczba przypadków hospitalizacji dzieci cierpiących na astmę wzrasta właśnie we wrześniu. Brak rutynowych zajęć w czasie wakacji sprawia, że wielu młodych ludzi zapomina o korzystaniu z inhalatora po powrocie do szkoły.

infoplanet zdrowie astma dzieci a powrot do szkoly badania

– Zmiany w codziennym rozkładzie zajęć, stres i ekscytacja towarzyszące rozpoczęciu nauki, a także kontakt z większą ilością wirusów, zmniejszają odporność dzieci i powodują, że stają się one bardziej podatne na ataki astmy. Do tego część nieletnich zapomina o korzystaniu z inhalatora, więc mają oni znacznie mniejszą kontrolę nad objawami swojej choroby – tłumaczy Fiona Smith, prowadząca zajęcia dla dzieci i młodzieży w Royal College of Nursing.

infoplanet zdrowie astma dzieci a powrot do szkoly badania

Astma jest najczęstszym przewlekłym schorzeniem u dzieci, w Polsce cierpi na nią około 4 mln osób w różnym wieku. Według brytyjskich badań w okresie pomiędzy sierpniem a wrześniem liczba hospitalizowanych dzieci przed ukończeniem 14 roku życia wzrasta trzykrotnie.

Zdaniem Sonii Munde, przewodniczącej organizacji charytatywnej Asthma UK, jednym ze sposobów na zniwelowanie negatywnych skutków tego zjawiska jest zwiększenie świadomości rodziców i samych dzieci na temat astmy oraz sposobów jej leczenia. Niezbędne są również profilaktyczne badania, ponieważ wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby.

kup artykuly platne