Choć cukrzyca jest chorobą, nad którą w dużej mierze można panować, osoba chora często nie wie, że powinna się leczyć. Nierzadko symptomy wysokiego cukru bierze sią za objawy zmęczenia, przepracowana czy złej kondycji organizmu. Poznaj wczesne objawy cukrzycy i daj sobie szanse na długie, zdrowe życie.

infoplanet zdrowie co robi z toba cukier 1 utrudniona praca nerek

1. Utrudniona praca nerek

Twoje nerki muszą ciężko pracować, aby przetworzyć dodatkowy cukier we krwi. Kiedy nie mogą nadążyć, twoje ciało pozbywa się go wraz z wodą – nawet tą, której twój organizm potrzebuje.

2. Uczucie pragnienia

Aby pozbyć się dodatkowego cukru, twoje ciało pobiera wodę z własnych tkanek. Ponieważ wody potrzebujesz również po to, by wytwarzać energię, przenosić składniki odżywcze i pozbywać się odpadów, twój mózg mówi ci, że jesteś spragniony, więc będziesz pił więcej.

3. Suche usta

Twoje usta mogą się wysuszać i pękać w rogach, ponieważ w twoim organizmie jest mniej wody. Co więcej, również twoje dziąsła mogą puchnąć, a na języku i policzkach – pojawiać się pleśniawki. Mniej śliny i więcej cukru we krwi dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia.

4. Problemy ze skórą

Twoje ciało pobiera wodę ze skóry, aby pozbyć się dodatkowego cukru we krwi. Może to powodować suchość, swędzenie i pękanie skóry, szczególnie nóg, łokci, stóp i dłoni. Z czasem wysokie poziomy glukozy mogą również uszkadzać nerwy – to neuropatia cukrzycowa. Możesz mieć więc trudności w odczuwaniu skaleczeń, ran lub infekcji. Nieleczone, schorzenie powoduje dalsze problemy, w wyniku których konieczna może być amputacji palca, stopy lub części nogi.

5. Pogorszenie wzroku

Twoje ciało może wyciągać wodę również z oczu, co utrudnia widzenie, a wysoki poziom cukru we krwi może uszkadzać naczynia krwionośne w siatkówce. To powoduje nierzadko utratę wzroku, a nawet ślepotę.

6. Zmęczenie

Kiedy masz cukrzycę typu 1 lub 2, a poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, twoje ciało może nie wytwarzać własnej insuliny lub stać się mniej wrażliwe na insulinę, która dostarcza energię do twoich komórek. W ten sposób odczuwasz zmęczenie.

infoplanet zdrowie co robi z toba cukier 6 zmeczenie

7. Problemy trawienne

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić nerw błędny, który pomaga przenosić pokarm przez żołądek i jelita. Wtedy tracić na wadze, ponieważ nie będziesz odczuwał głodu. Niewykluczone są również problemy z refluksem, skurczami, wymiotami i ciężkimi zaparciami.

8. Niepokojące bicie serca

Hormony, które pomagają podnieść poziom cukru we krwi, gdy jest zbyt niski, mogą również przyspieszyć tętno i sprawić, że poczujesz się, jakby twoje serce pomijało rytm (co lekarz określi jako arytmię).

9. Drżenia

Niski poziom glukozy może zaburzać centralny układ nerwowy, który kontroluje ruch. Kiedy tak się dzieje, twoje ciało uwalnia hormony, takie jak adrenalina, aby pomóc przywrócić normalne poziomy. Te substancje mogą sprawić, że twoje ręce i inne części ciała będą drżały.

10. Nadmierne pocenie

Hormony uwalniane przez twoje ciało w celu zwiększenia stężenia cukru we krwi, gdy jest zbyt niskie, powodują również silne pocenie się. Często jest to jedna z pierwszych rzeczy, które zauważysz, gdy twój poziom cukru spadnie.

11. Intensywny głód

Nagły, intensywny głód odczuwany nawet tuż po jedzeniu, może być oznaką, że twoje ciało nie przetwarza jedzenia na energię we właściwy sposób.

12. Nudności

Cukrzyca to właściwie nie tylko niski poziom cukru we krwi, ponieważ również wtedy, kiedy twoje poziomy cukru są bardzo wysokie może nastąpić efekt odbicia. Wtedy twój poziom cukru we krwi popada ze skrajności w skrajność i dezorientuje układ trawienny, co wywołuje nudności.

infoplanet zdrowie co robi z toba cukier 6 zmeczenie

13. Zawroty głowy

Twoje komórki mózgowe potrzebują glukozy do prawidłowego działania. Kiedy nie mają jej wystarczająco dużo, możesz zacząć odczuwać zmęczenie, osłabienie, zawroty i ból głowy.

14. Dziwne zachowania

Kiedy poziom cukru we krwi staje się naprawdę niski (hipoglikemia), zaczynasz tracić grunt pod nogami. Możesz mówić rzeczy nie mające sensu lub zapomnieć, gdzie jesteś. Czasami zdarza się to tak nagle, że nawet nie zdajesz sobie sprawy, że zachowujesz się dziwnie.