Kobiety w ciąży, które spożywają duże ilości cukru, mogą mieć alergiczne dzieci – taką zależność potwierdziło badanie przeprowadzone na 9 000 kobiet. Jak udało się udowodnić naukowcom, spożywanie dużych ilości cukru w czasie ciąży powoduje częstsze występowanie astmy alergicznej u dzieci.

Astma alergiczna jest najczęstszą postacią astmy. Choroba ta powoduje, że alergeny atakujące układ odpornościowy wywołują problemy z oddychaniem.

– Na podstawie tych obserwacji nie możemy na 100% stwierdzić, że wysokie spożycie cukru przez matki w ciąży z pewnością powoduje alergię i astmę alergiczną u ich potomstwa. Jednakże, biorąc pod uwagę wyjątkowo wysokie spożycie cukru na Zachodzie oraz wyniki badań, z pewną pewnością będziemy badać tę hipotezę i traktujemy to jako pilne – mówi kierujący badaniem Seif Shaheen z Queen Mary z University of London.

infoplanet zdrowie cukier w ciazy a alergia dzieci badanie

Jedna z teorii na temat sposobu, w jaki cukier może wywoływać astmę, zakłada, że odpowiedź immunologiczną w organizmie mogą wywoływać duże ilości fruktozy, prowadzące do zapalenia w płucach. Fruktoza jest cukrem znajdującym się w syropie owocowym lub kukurydzianym i jest szeroko stosowana w przetworzonej żywności.

Jak wyjaśnia Sheena Cruickshank z Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, na ryzyko alergii u dziecka ma wpływ wiele czynników, w tym kontakt z drobnoustrojami i zanieczyszczeniami oraz rodzaj mleka, którym jest karmione. Dlatego kolejne badania powinny uwzględniać te zmienne, aby było możliwe zrozumienie związku między dietą matek podczas ciąży i chorobą alergiczną u dzieci.