Czy dieta może zepsuć mózg? Badania na zwierzętach wykazały, że potomstwo matek z dietą wysokotłuszczową ma mniej wrażliwy system odbioru nagrody. Co to oznacza? Musi spożywać więcej środków spożywczych lub leków poprawiających przyjemność, aby czuć się pełnym lub usatysfakcjonowanym. Dlatego takie osoby częściej stają się otyłe i uzależnione od przyjemności.

Daria Peleg-Raibstein ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii i jej współpracownicy byli zainteresowani efektem wysokotłuszczowej diety w drugiej i trzeciej generacji, a więc na wnuki i prawnuki. Dlatego zespół przez 9 tygodni karmił samice myszy dietą wysokotłuszczową. Stosowano ją 3 tygodnie przed ciążą i kolejne 6 tygodni w czasie ciąży i w okresie laktacji. W ciągu tych 9 tygodni myszy nie stały się jednak otyłe, a dieta potomstwa była standardowa.

infoplanet zdrowie dieta wydokotluszczowa w ciazy dieta

Następnie połączone samce ze zdrowymi samicami, które urodziły się w czasie standardowej diety matek, aby począć drugą generację potomstwa. Wreszcie samce z drugiego pokolenia były kojarzone z samicami z rodzin z „normalnej diety”, aby powstało trzecie pokolenie. W efekcie eksperymentu zespół odkrył, że myszy drugiej i trzeciej generacji miały o 7% większą masę ciała niż oczekiwano w przypadku diety, która została im zaoferowana. Miały także większą niż oczekiwano preferencję do picia alkoholu.

Analizując mózgi myszy, Peleg-Raibstein i jej współpracownicy stwierdzili, że ich przodkowie mieli aż o 50% obniżony poziom dopaminy – niezbędnej do odczuwania przyjemności – i większą liczbę jej receptorów. Obie zmiany w mózgu mogły zwiększyć potrzeby ilości jedzenia i alkoholu, poczuć się usatysfakcjonowanym. Ustalono zatem, że kiedy samica myszy odżywia się dietą wysokotłuszczową, jej dzieci, wnuki i prawnuki wykazują większe ryzyko otyłości i uzależnienia z powodu zmian systemu nagradzania mózgu.

infoplanet zdrowie dieta wydokotluszczowa w ciazy dzieci

– Badanie to jako pierwsze przyjrzało się różnym skutkom matczynego objadania się, które występują aż do trzeciego pokolenia, ale mechanizm, w jakim zmiany w systemie nagradzania mózgu przekazywane były przez pokolenia, nie jest jeszcze jasny – wyjaśnia Peleg-Raibstein.

Naukowcy podejrzewają, że dieta wysokotłuszczowa może zmienić ekspresję genów związanych z dopaminą poprzez dodanie lub usunięcie grupy metylowej z DNA. Proces ten nazywany jest epigenetyką międzypokoleniową. Peleg-Raibstein wskazuje również, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy ma to wpływ na nasze rodzinne historie. Jak zauważa, „badane były myszy, dlatego musimy uważać na wyciąganie wniosków wobec ludzi”.

Źródło: Translational Psychiatry, DOI: 10.1038 / s41398-018-0243-2

kup artykuly platne