Jak wynika z ostatnich badań, dieta śródziemnomorska, która zawiera: owoce, warzywa, ziarna, ryby, orzechy, oliwę z oliwek oraz niewielką ilość mięsa i nabiału, przynosi korzyści w postaci poprawy nastroju. Choć najnowszy raport dotyczący psychiatrii molekularnej jest wynikiem przeglądu 41 badań opublikowanych w ciągu ostatnich 8 lat, eksperci sugerują, że potwierdzenie nowej teorii wymaga bardziej rygorystycznych, ukierunkowanych ekspertyz. Badania pozwolą potwierdzić teorię i dowiedzieć się, czy depresję można leczyć za pomocą diety.

Badania nad tradycyjną dietą ludów śródziemnomorskich wykazały, że może zmniejszyć ryzyko zachorowania na takie choroby, jak cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi i podwyższony poziom cholesterolu, które z kolei są czynnikami ryzyka chorób serca. Naukowcy odkryli również, że ludzie, którzy ściśle przestrzegają diety śródziemnomorskiej, mogą żyć dłużej i rzadziej przybierają na wadze. Tezę, że spożywane przez nas produkty mogą mieć wpływ na obniżenie ryzyka depresji potwierdziła również analiza dr Camille Lasalle i jej zespołu z University College w Londynie.

infoplanet zdrowie dieta zapobiega depresji depresja

Niestety, wyjaśnienie związku pomiędzy spożywanymi produktami a zdrowiem psychicznym jest niezwykle trudne, głownie z powodu wielu innych czynników, które mogą wpływać na wyniki badań. Przykładowo depresja może spowodować utratę apetytu oraz przyczyniać się do niezdrowego trybu życia. Z drugiej strony ludzie zadowoleni z życia mogą prowadzić o wiele bardziej higieniczny tryb życia, zdrowo się odżywiać i unikać używek. Związek przyczynowo-skutkowy jest tutaj bardzo trudny do wyjaśnienia.

Być może jednak spożywanie niezdrowych pokarmów, które zawierają zbyt wiele cukru i wysoko przetworzonej żywności, zwiększa ryzyko depresji, co oznacza, że wyeliminowanie ich z diety jest ważne. Jednak są to wyłącznie wstępne obserwacje, co do których prof. Naveed Sattar – specjalista medycyny metabolicznej na Uniwersytecie w Glasgow – zaleca „dużą dozę ostrożności i niewyciąganie pochopnych wniosków”.

infoplanet zdrowie dieta zapobiega depresji talerz

– Choć zdrowsze jedzenie jest dobre z wielu powodów, potrzebujemy więcej dowodów, zanim będziemy mogli powiedzieć, że bogate w rośliny diety mogą poprawić zdrowie psychiczne. Jedynym sposobem na udowodnienie prawdziwości powiązań jest przeprowadzenie badań zakrojonych na szeroką skalę z udziałem osób zagrożonych depresją. Będzie to wymagało dużego wysiłku, jednak może on się okazać opłacalny – ostrzega prof. Sattar.

Jednak jak twierdzi Stephen Buckley z organizacji charytatywnej Mind Mind, spożywanie zdrowych posiłków, regularna aktywność fizyczna i ograniczenie produktów zmieniających nastrój, takich jak cukier, kofeina i alkohol, to z pewnością dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na depresje. Jak uważa „powszechnie przyjmuje się, że istnieje silny związek między tym, co jemy, a tym, jak się czujemy, między naszym nastrojem a poziomem cukru we krwi, który wpływa na nasz nastrój i energię”. Zatem nawet jeśli dieta śródziemnomorska nie jest lekiem na depresję, z pewnością warto ją stosować.

kup artykuly platne