Nie ma wątpliwości, że alkohol, który ma najwięcej korzyści dla zdrowia, to wino. Jest wiele badań uzasadniających ich konsumpcję. Istnieją dowody na to, że spożywanie nawet niewielkich ilości wina może zmniejszyć ryzyko niektórych chorób. Kto nie chciałby spróbować?

Choć większość korzyści została pierwotnie przypisana winom czerwonym, okazało się, że szampan i białe wino również oferują przekonujące korzyści dla zdrowia. Dotyczy to szczególnie wpływu szampana na mózg i jego zdolności do zapobiegania takim chorobom, jak demencja i choroba Alzheimera.

Szampan jest przez większość uważany za białe wino, składa się głównie z dwóch czerwonych winogron: Pinot Meunier i Pinot Noir. Ma także wyższy poziom fenoli, dzięki czemu jest bardziej skuteczny, oraz niższy poziom cukru, zwłaszcza rafinowanego. W białym wytrawnym winie jest go około 0,8 grama, słodkie białe wino zawiera około 16 gramów, a szampan – około 2,5 grama.

Bąbelkowe zdrowie

W 2009 r. University of Reading z siedzibą w Wielkiej Brytanii opublikował swoje pierwsze badania na temat szampana. Wykazano w nich, że picie dwóch kieliszków szampana dziennie może poprawić pracę serca i krążenie krwi. To zdecydowanie większa ilość niż ta, którą pije większość ludzi, ponieważ najczęściej szampan jest serwowany na specjalne okazje.

Szampan dostarcza do naczyń krwionośnych polifenole i mikroelementy, których działanie spowalnia naturalne usuwanie tlenku azotu z krwiobiegu. Oznacza to, że tlenek azotu dłużej działa na naczynia krwionośne i poprawia przepływ krwi w organizmie.

Istnieją również dodatkowe efekty wysokiego poziomu tlenku azotu. Może on obniżyć ciśnienie krwi i ograniczyć ryzyko tworzenia się skrzepów krwi. Zmniejsza to prawdopodobieństwo chorób sercowo-naczyniowych i udaru mózgu.

Więcej dobrodziejstw

W 2013 r. Uniwersytet w Reading przeprowadził kolejne badanie dotyczące wpływu szampana na działanie mózgu. Jak się okazało, już wypicie od jednego do trzech kieliszków szampana tygodniowo opóźni wystąpienie zaburzeń zwyrodnieniowych i przeciwdziałać utracie pamięci związanej ze starzeniem.

Związki fenolowe występujące w szampanie można znaleźć również w roślinach leczniczych. Odkryto, że poprawiają one pamięć przestrzenną, która rejestruje informacje na temat twojego środowiska i przechowuje je do przyszłej nawigacji.

Polifenole zmieniają w korze mózgowej i hipokampie sygnały, które kontrolują uczenie się, pamięć i magazynowanie wspomnień w mózgu. Dzięki temu opóźniają efekty starzenia się, podtrzymując ilości związków odpowiedzialnych za pamięć, co może pomóc w zapobieganiu utratom funkcji poznawczych.

Korzystne efekty z picia szampana

Ciesząc się wyjątkowymi okazjami na wypicie szampana, możesz poczuć się trochę mniej winnym, ponieważ badania sugerują, że ten trunek jest dla ciebie korzystny na wiele sposobów.