Nie ma wątpliwości, że alkohol, który ma najwięcej korzyści dla zdrowia, to wino. Jest wiele badań uzasadniających ich konsumpcję. Istnieją dowody na to, że spożywanie nawet niewielkich ilości wina może zmniejszyć ryzyko niektórych chorób. Kto nie chciałby spróbować? Choć większość korzyści została pierwotnie przypisana winom czerwonym, okazało się, że szampan i białe wino również oferują przekonujące korzyści dla zdrowia. Dotyczy to szczególnie wpływu szampana na mózg i jego zdolności do zapobiegania takim chorobom, jak demencja i choroba Alzheimera.

Bąbelkowe zdrowie

Szampan jest przez większość uważany za białe wino, składa się głównie z dwóch czerwonych winogron: Pinot Meunier i Pinot Noir. Ma także wyższy poziom fenoli, dzięki czemu jest bardziej skuteczny, oraz niższy poziom cukru, zwłaszcza rafinowanego. W białym wytrawnym winie jest go około 0,8 grama, słodkie białe wino zawiera około 16 gramów, a szampan – około 2,5 grama.

W 2009 r. University of Reading z siedzibą w Wielkiej Brytanii opublikował swoje pierwsze badania na temat szampana. Wykazano w nich, że picie dwóch kieliszków szampana dziennie może poprawić pracę serca i krążenie krwi. To zdecydowanie większa ilość niż ta, którą pije większość ludzi, ponieważ najczęściej szampan jest serwowany na specjalne okazje.

Szampan dostarcza do naczyń krwionośnych polifenole i mikroelementy, których działanie spowalnia naturalne usuwanie tlenku azotu z krwiobiegu. Oznacza to, że tlenek azotu dłużej działa na naczynia krwionośne i poprawia przepływ krwi w organizmie. Istnieją również dodatkowe efekty wysokiego poziomu tlenku azotu. Może on obniżyć ciśnienie krwi i ograniczyć ryzyko tworzenia się skrzepów krwi. Zmniejsza to prawdopodobieństwo chorób sercowo-naczyniowych i udaru mózgu.

Więcej dobrodziejstw

W 2013 r. Uniwersytet w Reading przeprowadził kolejne badanie dotyczące wpływu szampana na działanie mózgu. Jak się okazało, już wypicie od jednego do trzech kieliszków szampana tygodniowo opóźni wystąpienie zaburzeń zwyrodnieniowych i przeciwdziałać utracie pamięci związanej ze starzeniem.

Związki fenolowe występujące w szampanie można znaleźć również w roślinach leczniczych. Odkryto, że poprawiają one pamięć przestrzenną, która rejestruje informacje na temat twojego środowiska i przechowuje je do przyszłej nawigacji.

Polifenole zmieniają w korze mózgowej i hipokampie sygnały, które kontrolują uczenie się, pamięć i magazynowanie wspomnień w mózgu. Dzięki temu opóźniają efekty starzenia się, podtrzymując ilości związków odpowiedzialnych za pamięć, co może pomóc w zapobieganiu utratom funkcji poznawczych.

Korzyści z picia szampana

1. Dłuższe życie

Szampan może pomóc ci żyć dłużej. Według badań, ludzie, którzy piją szampana, żyją dłużej niż ci, którzy piją inne rodzaje alkoholu, takie jak likier lub piwo.

2. Mało kalorii

Szampan zawiera tylko 90 kalorii na kieliszek o pojemności 120 ml. Oznacza to, że nawet czerwone wino jest bardziej kaloryczne, ponieważ ma 100 kalorii.

3. Piękna skóra

Dermatolog Marina Peredro zaleca stosowanie szampana bezpośrednio na skórę. Dzięki przeciwutleniaczom ma on działanie odtruwające, a rozjaśniający kwas winowy pomaga również wyrównać koloryt skóry. Szampan ma również właściwości antybakteryjne, dzięki czemu idealnie nadaje się do redukcji wyprysków u osób cierpiących na trądzik.

4. Zdrowe serce

Polifenole zawarte w szampanie obniżają ciśnienie krwi, ryzyko chorób serca i cholesterolu. Niższe prawdopodobieństwo tych zaburzeń stwierdzono w grupie ponad 34 000 kobiet, które piły zalecaną dawkę szampana.

Ciesząc się wyjątkowymi okazjami na wypicie szampana, możesz poczuć się trochę mniej winnym, ponieważ badania sugerują, że ten trunek jest dla ciebie korzystny na wiele sposobów.