104-letni australijski naukowiec, który w swoim ojczystym kraju prowadził kampanię na rzecz legalizacji wspomaganego umierania, zakończył życie w szwajcarskiej klinice, o czym poinformował przedstawiciel grupy pro-eutanazji Exit International.

infoplanet zdrowie eutanazja za i przeciw wstep

Życie bez przyjemności

David Goodall, szanowany botanik i ekolog, zmarł w czwartek w klinice Life Circle w Bazylei w Szwajcarii, po podaniu pod kierunkiem lekarzy śmiertelnego leku. Exit International, który reprezentował naukowca, powiedział, że Goodall zmarł, słuchając „Ody do radości” Beethovena. Uczony pozyskał ponad 20000 dolarów z darowizn od obywateli, aby móc sfinansować swoją podróż do Europy z Perth w Australii na początku tego miesiąca. Przemawiając we wtorek, na dwa dni przed śmiercią, Goodall powiedział, że jego życie przestało być przyjemne „pięć czy dziesięć lat temu”, częściowo z powodu jego niewydolności ruchowej i wzroku.

– Moje życie było w pracy, a teraz nie mogę wyjść do pracy – powiedział Goodall, który potrzebował wózka inwalidzkiego, aby się poruszać. – Chciałbym móc znów wejść w busz i zobaczyć, co mnie otacza. Nadal mogłem cieszyć się śpiewem ptaków. To, że nie widzę, poważnie mi szkodzi – dodał ojciec czworga dzieci, który w swoim długim życiu miał trzy żony w swoim pokoju w Bazylei na dwa dni przed śmiercią.

infoplanet zdrowie eutanazja za i przeciw zycie bez przyjemnosci

David powiedział, że wolałby umrzeć, kiedy stracił prawo jazdy w 1998 roku, dodając, że utrata niezależności w wieku 84 lat była wielką chwilą w jego życiu.

– W moim wieku wstaję rano, jem śniadanie, a potem siedzę do przerwy na lunch. Jem trochę na lunch i po prostu siedzę. Jaki jest tego pożytek? – powiedział naukowiec, który, jak się wydawało, nie stracił humoru przed śmiercią.

Dyskusyjna kwestia eutanazji

Eutanazja jest nielegalna w Australii. Uważa się, że stan Wiktoria planuje wprowadzić wspomagane umieranie od połowy 2019 roku. W zachodniej Australii, w rodzinnym stanie Goodalla, trwa debata, czy wprowadzić taką politykę. David powiedział, że ma nadzieję, że jego historia doprowadzi do legalizacji eutanazji w innych krajach.

– Nie mogę się doczekać – powiedział o swojej nieuchronnej śmierci. – Cieszę się, że ten okres wcześniej został wykorzystany do rozmów ze mną, a ja pokazałem ideę eutanazji na światło dzienne. Chciałbym, aby inne kraje podążały tropem Szwajcarii i udostępniały te usługi wszystkim klientom, jeśli spełniają wymagania nie tylko wieku, ale i zdolności umysłowych. Kilka stanów USA ma formę samobójstwa wspomaganego przez lekarza, podobnie jak niewielka liczba krajów, w tym Japonia, Belgia i Szwajcaria – dodał.


Goodall i jego rodzina przeniosła się do Australii, kiedy był dzieckiem. Szanowany botanik i ekolog prowadził zajęcia akademickie na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii. W 1979 roku Goodall wydał 30-tomową serię książek zatytułowaną „Ekosystemy świata”, napisaną przez ponad 500 autorów. W 2016 roku profesor otrzymał prestiżowy order Order of Australia Medal. Jako członek Exit International od ponad 20 lat, Goodall powiedział na początku tego tygodnia, że nie boi się śmierci, ale zamiast tego „powita ją, gdy nadejdzie”.

infoplanet zdrowie eutanazja za i przeciw dyskusyjna kwestia eutanazji

– Umieranie może być raczej nieprzyjemne, ale nie musi być – powiedział. – I mam nadzieję, że dla mnie nie będzie.