Prokuratorzy w Holandii odmawiają wszczęcia formalnego śledztwa przeciwko czterem międzynarodowym producentom papierosów o usiłowanie zabójstwa. Ich jedynym argumentem jest jednak niewielka szansa na wygranie sprawy.

Pozew przeciwko największym firmom produkującym wyroby tytoniowe: Philip Morris International, British American Tobacco, Japan Tobacco International i Imperial Tobacco Benelux złożyła holenderska pacjentka chora na raka płuc Anne Marie van Veen oraz prawnik z Amsterdamu – Bénédicte Ficq w 2016 roku. Zarzucają w nim koncernom tytoniowym celowe uzależnianie i powodowanie „umyślnego niszczenia zdrowia publicznego”.

infoplanet zdrowie firmy tytoniowe winne morderstwa holenderka

Zgodnie z zarzutami Holenderki, firmy produkujące papierosy mają być winne „usiłowania zabójstwa, działania z premedytacją, znęcania się psychicznego oraz świadomego szkodzenia zdrowia poprzez sprzedaż tytoniu”. Co więcej, van Veen zamierzała udowodnić im fałszerstwo, argumentując, że „od lat deklarowały w opakowaniach wyrobów tytoniowych poziom nikotyny i tlenku węgla niższy niż jest w rzeczywistości”.

Według najnowszych danych holenderskiej centralnej agencji statystycznej, w Holandii pali prawie jedna czwarta ludności, w porównaniu z prawie 16% dorosłych brytyjskich. Około 20 000 holenderskich obywateli umiera rocznie z powodu chorób związanych z paleniem. Dlatego pozew wsparło ponad 20 różnych grup społecznych i instytucji, w tym holenderskie stowarzyszenie lekarzy rodzinnych, miasto Amsterdam i główny holenderski szpital. Mimo to prokuratorzy w pisemnym oświadczeniu stwierdzili, że w obecnym ustawodawstwie niderlandzkim nie widzą perspektywy skutecznego ścigania firm tytoniowych.

infoplanet zdrowie firmy tytoniowe winne morderstwa uzaleznienie

– Żądanie ścigania karnego było niczym innym, jak chwytem reklamowym. Jesteśmy przekonani, że sprzedaż tytoniu, jako legalnego, regulowanego produktu, nie jest przestępstwem – komentuje holenderskie stowarzyszenie producentów papierosów i tytoniu.