Korzystanie z laktatora może wprowadzać dzieciom groźny rodzaj bakterii, a nawet zwiększać ryzyko astmy dziecięcej – to wniosek po badaniach przeprowadzonych przez Shirin Moossavi z University of Manitoba w Kanadzie i jej współpracowników.

infoplanet zdrowie grozne mleko z laktatora karmienie piersia

Dokładne określenie, w jaki sposób powstają bakterie w jelitach niemowląt, jest trudne. Drobnoustroje przenoszone w mleku matki są jedną z prawdopodobnych dróg, ale tak samo jest z przenoszeniem bakterii jamy ustnej z ust ssącego dziecka. Laktator mógłby być trzecią, sztuczną ścieżką, która może przenosić bakterie środowiskowe na dziecko. Jak stwierdzili naukowcy, mleko z laktatora zawierało wyższe poziomy potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów niż mleko matki prosto z piersi.

– Zwiększona ekspozycja na potencjalne patogeny w mleku matki może stanowić ryzyko infekcji dróg oddechowych u niemowląt. Może to tłumaczyć, dlaczego niemowlęta karmione mlekiem z laktatora są bardziej narażone na astmę dziecięcą w porównaniu z karmionymi wyłącznie piersią – wyjaśnia Moossavi.

infoplanet zdrowie grozne mleko z laktatora badanie

W czasie badania naukowcy szukali genów bakterii w 393 próbkach mleka matki od zdrowych kobiet będących od 3 do 4 miesięcy po porodzie. Zespół odkrył, że zawartość bakterii w mleku matek podawanym niemowlętom różni się znacznie w zależności od sposobu podania. Mleko z laktatora zawierało wyższe poziomy potencjalnie szkodliwych „patogenów oportunistycznych”, takich jak te z rodzaju Stenotrophomonas czy Pseudomonadaceae.

Natomiast bezpośrednie karmienie piersią bez laktatora wiązało się z drobnoustrojami występującymi zwykle w jamie ustnej, a także większym bogactwem i różnorodnością bakterii. Sugeruje to, że drobnoustroje w jamie ustnej odgrywają ważną rolę w określaniu, jakiego rodzaju bakterie występują w mleku matki.

– Badanie to znacznie rozszerza naszą wiedzę na temat mikroflory mleka matki i czynników, które mogą na to wpływać. Wyniki zainspirują nowe badania dotyczące karmienia piersią i mleka matki, szczególnie związane z podawaniem go przez laktator – komentuje współautorka badań Meghan Azad z Instytutu Badawczego Szpitala Dziecięcego w Manitobie.

Źródło: Cell Host & Microbe, DOI: 10.1016 / j.chom.2019.01.011

kup artykuly platne