Podejmując działania, które mają zapobiegać grypie, większość rodziców wierzy w porady przekazane im przez ich własnych rodziców i dziadków. Czy takie podejście i ufanie tradycyjnym metodom leczenia i profilaktyki jest słuszne?

Domowa medycyna

Aby zapobiec przeziębieniom i grypie, 7 na 10 rodziców, z którymi przeprowadzono wywiady, zadeklarowało stosowanie strategii nie mających żadnego potwierdzenia naukowego. Przykładem jest chociażby mówienie dzieciom, aby nie wychodziły na zewnątrz z mokrymi włosami. Takie był wniosek badaczy ze szpitala dziecięcego C.S Mott Children's Hospital w Michigan, którzy zbierali informacje wśród ponad 1000 rodziców dzieci w wieku od 5 do 12 lat.

infoplanet zdrowie grypa fakty i mity domowa medycyna

Wśród domowych sposobów stosowanych przez rodziców są również metody wspierane przez naukę, takie jak uczenie mycia rąk i higieny osobistej, unikanie innych chorych i sprzątanie domu. Mimo to 70% badanych wierzy wyłącznie w „domową medycynę”, która ma zapobiegać przeziębieniom i grypie, a kolejne 51% twierdzi, że polega na multiwitaminach i suplementach, by zapobiegać chorobom u dzieci.

Domowe sposoby powstały najprawdopodobniej zanim ludzie dowiedzieli się, że zarazki są przyczyną chorób takich jak przeziębienie i grypa. Domowa medycyna próbowała wielu rzeczy, by jak najlepiej zapobiegać chorobom – napisali autorzy badania w raporcie.

Dr Katherine Williamson, pediatra w Orange County w Kalifornii i rzeczniczka American Academy of Pediatrics nie jest zaskoczona, że wielu rodziców wciąż stosuje domowe sposoby na grypę, szczególnie w dobie nadmiaru informacji. Zastanawiam się, czy jest to powrót do czasów sprzed internetu i powstania firm farmaceutycznych.

Domowe sposoby na grypę – weryfikacja

Wśród strategii stosowanych przez rodziców najczęstszą jest wiązanie grypy z mokrymi włosami. Jednak badania wykazują, że wychodzenie z mokrymi włosami nie powoduje grypy. Jak wyjaśnia Williamson, nawet złapanie przeziębienia wymaga narażenia na działanie czynników zakaźnych. Chociaż wilgotne włosy mogą powodować chłód, nie przyciągają ani nie zwiększają podatności na czynniki zakaźne odpowiedzialne za przeziębienie i grypę.

infoplanet zdrowie grypa fakty i mity domowa medycyna mity

Podobnie, jak przeziębienia i grypy nie powodują mokre włosy, nie ma możliwości, aby zachorować z powodu zimnego powietrza. Jednak kiedy temperatura spada, spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach i często jesteśmy w bliskich kontaktach z ludźmi czy ich wirusami. Jak mówi dr James J. Rahal Jr, szef Wydziału Chorób Zakaźnych w New York-Presbyterian Queens Hospital, zdarza się również, że kichamy jeden na drugiego. To może spowodować chorobę.

Przed grypą nie uchronią natomiast suplementy. Jak wyjaśnia dr Michael Russo, pediatra specjalizujący się w chorobach zakaźnych w szpitalu dziecięcym w Filadelfii, dzieci, które są zdrowe i odżywione zbilansowaną dietą, nie potrzebują dodatkowej suplementacji witaminami. Ponadto nigdy nie udowodniono, że suplementy mają jakikolwiek wpływ na profilaktykę grypy, więc rodzice mogą zaoszczędzić pieniądze.

Źródło: CNN

kup artykuly platne