W wyjątkowo niespokojnym sezonie grypowym, naukowcy odkryli nowy skuteczny środek dezynfekujący, który eliminuje wirusa grypy.

Świetlisty sposób na grypę

Zespół z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku twierdzi, że pewne spektrum światła ultrafioletowego w prosty sposób zabija wirusy grypy w powietrzu, nie stwarzając zagrożenia dla ludzi. Może to oznaczać odkrycie nowego, niedrogiego sposobu na wyeliminowanie patogenów w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak szpitale, gabinety lekarskie, szkoły, lotniska i samoloty.

– Sukces początkowych eksperymentów musi zostać jeszcze potwierdzony, jednak wszystko wskazuje na to, że zastosowanie oświetlenia górnego o niskim poziomie promieniowania UVC w miejscach publicznych stanowi bezpieczną i skuteczną metodę ograniczania przenoszenia i rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą powietrzną, takich jak grypa i gruźlica – powiedział David Brenner, kierownik zespołu badawczego.

Jak wyjaśniają naukowcy, światło UVC obecnie służy do odkażania sprzętu chirurgicznego, ale ma również pewne wady – może powodować raka skóry i zaćmę, więc nie jest stosowany w miejscach publicznych. Jednak znacznie węższe spektrum światła ultrafioletowego może być bezpieczniejszą opcją.

Remedium na sezon grypy?

W badaniach udało się potwierdzić, że bezpieczne dla ludzi światło UVC zabija bakterie gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA) oraz przenoszony drogą powietrzną wirus H1N1, czyli powszechny szczep wirusa grypy.

– Światło dalekiego promieniowania UVC ma bardzo ograniczony zasięg i nie może przeniknąć przez zewnętrzną warstwę martwych komórek ludzkiej skóry lub warstwę łzy w oku, więc nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego – powiedział Brenner. – Wirusy i bakterie są znacznie mniejsze niż komórki ludzkie, dlatego światło ultrafioletowe może dotrzeć do ich DNA i zabić je – dodaje.

Co ciekawsze, lampy z tym rodzajem promieniowania UV kosztują obecnie mniej niż 1000 USD, a cena ta prawdopodobnie spadłaby dodatkowo, gdyby były one produkowane masowo.

– W przeciwieństwie do szczepionek na grypę, UVC może być skuteczne przeciwko wszystkim drobnoustrojom przenoszonym drogą powietrzną, nawet nowo powstającym szczepom. Perspektywa ograniczenia przenoszenia wirusa grypy i innych wirusów układu oddechowego za pomocą tego promieniowania jest więc bardzo ekscytująca – ocenił doktor Michael Grosso, dyrektor medyczny w Huntington Hospital w Huntington w Nowym Yorku.

Jak przekonują lekarze, choć mycie rąk, immunizacja i leki przeciwwirusowe pozostają niezwykle ważne, nie zapobiegają każdej infekcji. Dlatego odkrycie właściwości ultraniskich dawek światła jest tak istotne. Pozwala bezpiecznie i skutecznie dezaktywować wiele wirusów wywołujących choroby, generując niewielkie koszty.