Któż mógłby oprzeć się pomysłowi zapamiętania wszystkiego, co chce, bez konieczności nieustannego powtarzania? Nauka będzie łatwa, egzaminy będą proste, a Ty nigdy nie zapomnisz, gdzie zostawiłeś klucze. Dla wszystkich zainteresowanych takim scenariuszem mamy dobrą wiadomość – nadludzka pamięć jest już w naszym zasięgu. Wszystko dzięki sposobom wzmacniania ludzkiej pamięci za pomocą technik stymulujących, uzupełniających lub nawet naśladujących części mózgu, które opracowali naukowcy.

Elektrostymulacja mózgu

Jedną z prób podejmowanych przez naukowców jest głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation, DBS), polegająca na stymulacji obszaru mózgu dotkniętego schorzeniem za pomocą wszczepionej elektrody. Jest to metoda stosowana w leczeniu choroby Parkinsona i epilepsji.

– Bezpośrednim celem naszych działań było leczenie zaburzeń pamięci, ale coraz bardziej zyskuje na popularności idea protez pamięci wykorzystywana w życiu codziennym. Z jednej strony to bardzo ekscytujące, ale z drugiej – kontrowersyjne, ponieważ nie tylko leczymy zaburzenia, ale także wpływamy na funkcje umysłowe – wyjaśnia Michał Kucewicz z Kliniki Mayo w Minnesocie.

infoplanet zdrowie jak wzmocnic pamiec stymulacja mozgu

Przyczepianie elektrod do miejsc w mózgu odpowiedzialnych za pamięć, takich jak hipokamp, wydaje się również zapewniać krótkotrwałą poprawę pamięci. Badania sugerowały nawet, że DBS może odwrócić niektóre z uszkodzeń u osób z chorobą Alzheimera, hamując kurczenie się hipokampa i potencjalnie stymulując jego powiększanie.

Implanty na pamięć

Bardziej zaawansowanym podejściem jest sztuczne odtworzenie w mózgu tej samej aktywności elektrycznej, która ma miejsce, gdy tworzą się wspomnienia. Udowodniono, że jedna z takich „protez pamięci” działa u osób z zaburzeniami wynikającymi z epilepsji. Dlatego naukowcy zaangażowali się w badanie algorytmu aktywności mózgu, który pojawia się, gdy wspomnienia przechodzą do pamięci długotrwałej. Następnie wykorzystali schemat tej aktywności tworząc implant wywołujący przechowywanie informacji w mózgu. Jak udowodniono, zwiększył on wydajność pamięci o 30%.

Podobna technika może być nawet wykorzystana do bezpośredniego wszczepiania wspomnień, co może również pomóc osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera. Takie techniki obejmują chirurgię inwazyjną, dlatego zostały zarezerwowane dla osób z zaburzeniami neurologicznymi. Dla tej grupy korzyści mogą przewyższać ryzyko. Jednak wielu badaczy już wyobraża sobie czas, w którym każdy z nas może chodzić z implantami, poprawiając funkcjonowanie mózgu.

infoplanet zdrowie jak wzmocnic pamiec implant

To prawdopodobne, ponieważ projekty implantowania mózgu wspierane są przez wielkie nazwiska i duże pieniądze. W ideę „protezy pamięci” od 2013 roku zaangażowana jest Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych US Defense w ramach programu Przywracanie Aktywnej Pamięci, który ma na celu poprawę pamięci w uszkodzonym mózgu.

Wskazówki dla lepszej pamięci

Póki scenariusz z implantami pamięci dla każdego nie zostanie zrealizowany, warto wspomagać swoją pamięć za pomocą prostych i skutecznych działań.


  • Bądź aktywny

Ćwiczenia pomagają zachować wiedzę, dlatego aby uzyskać najlepsze wyniki – rozwiązuj quizy, które aktywują mózg do myślenia.


  • Zrób sobie przerwę

Zapamiętasz więcej, jeśli zaczniesz regularnie oddychać i dasz mózgowi odetchnąć. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zrób coś zupełnie innego niż powtarzanie materiału.


  • Uważaj na czas

Nastolatki lepiej pamiętają, gdy uczą się po południu lub wieczorem, podczas gdy dorośli powinni uczyć się rano.

infoplanet zdrowie jak wzmocnic pamiec wskazowki


  • Spróbuj treningu interwałowego

Powtarzaj materiał nie dłużej niż 10 lub 20% czasu pomiędzy nauką a egzaminem, wówczas zapamiętasz przynajmniej o 10% skuteczniej.


  • Daj sobie czas

Odkładanie powtarzania na później, po uczeniu się nowych faktów lub umiejętności, pomaga mózgowi wzmocnić jego ślady pamięciowe. Spróbuj tej metody szczególnie wówczas, gdy masz test następnego dnia.


  • Żuj gumę

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, żucie gumy może pomóc w przypomnieniu sobie materiału podczas testu. Jednak efekty tego sposobu są krótkotrwałe, więc wykorzystaj żucie tylko w sytuacjach, w których najbardziej tego potrzebujesz.

kup artykuly platne