Ponieważ coraz więcej osób dożywa 80 i 90 lat, badacze rozpoczęli badania dotyczące kwestii zdrowia i odpowiedniej jakości życia podczas starzenia się. Jak udowadniają ich wyniki, dieta wysokotłuszczowa lub ketogenna nie tylko zwiększają długowieczność, ale również poprawiają siłę fizyczną.

Długowieczne myszy?

Dr Jon Ramsey z UC Davis School of Veterinary Medicine przeprowadził badania na myszach, które wykazały, że dieta o wysokiej zawartości tłuszczu wydłuża życie myszy.

– Wyniki nieco mnie zaskoczyły – powiedział Jon Adams, dziennikarz dietetyk i współautor badań, które pojawiły się we wrześniowym numerze Metabolizmu Komórek. – Spodziewaliśmy się pewnych różnic, ale byłem pod wrażeniem obserwowanej wielkości. 13-procentowy wzrost średniej długości życia myszy przy diecie wysokotłuszczowej i z wysoką zawartością węglowodanów przekładając na ludzi oznacza od siedmiu do dziesięciu lat więcej. Co ważne, myszy utrzymały wysoką jakość życia i siłę – dodaje.

Ramsey przez ostatnie 20 lat badał mechanikę starzenia się, prowadzącą do większości poważnych chorób, które dotykają zarówno gryzoni, jak i ludzi. Chociaż wiele badań wykazało, że ograniczenie spożycia kalorii spowalnia starzenie, Ramseya interesowało, jak na proces starzenia wpływają diety wysokotłuszczowe.

Dieta wysokotłuszczowa a długośc życia

Myszy podzielono na trzy grupy z dietą: regularną o wysokiej zawartości węglowodanów, o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu oraz ketogenną z 89–90% całkowitego spożycia kalorii. Początkowo naukowiec obawiał się, że dieta o wysokiej zawartości tłuszczu zwiększy masę ciała i zmniejszy okres życia. Mimo to naukowcy utrzymywali taką samą kaloryczność w każdej z diet.

Oprócz znacznego zwiększenia średniej długości życia myszy poddanych badaniu, dieta ketogeniczna zwiększyła pamięć i funkcję motoryczną, siłę i koordynację, a także zapobiegła wzrostowi markerów zapalenia związanych z wiekiem. Miała również wpływ na mniejszą zachorowalność na nowotwory.

– Zaprojektowaliśmy taką dietę, która nie skupia się na odchudzaniu, ale na metabolizmie. W tym przypadku wiele rzeczy, które zauważamy u gryzoni, działa podobnie również u ludzi. Badania wykazały, że dieta ketogenna może mieć istotny wpływ na życie i zdrowie, bez znacznej utraty wagi lub ograniczenia spożycia pokarmów. Wyniki te otwierają nową drogę do ewentualnych zaleceń dietetycznych i nawyków żywieniowych, które miały mieć wpływ na starzenie się – wyjaśnia Ramsey.

Badanie towarzyszące opublikowane przez Buck Institute for Research on Aging w tym samym numerze Metabolizmu Komórkowego wskazuje, że diety ketogeniczne wydłużają żywotność i poprawiają pamięć u starzejących się myszy.

kup artykuly platne