Jak niepozorna kapusta może zatrzymać raka? Naukowcy twierdzą, że odkryli, dlaczego niektóre warzywa – w tym kapusta, brokuły i jarmuż – mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelit. Pozytywne działanie warzyw w kuracji antyrakowej było znane od dłuższego czasu, jednak do niedawna nie wiedzieliśmy, na czym polega ich dobroczynny wpływ.

Zespół z Francis Crick Institute odkrył, że antyrakowe składniki są wytwarzane podczas trawienia warzyw. Badania przeprowadzane głównie na myszach koncentrowały się na sprawdzeniu, w jaki sposób warzywa zmieniają otoczkę jelit. Podobnie jak skóra, powierzchnia jelit jest stale odnawiana w cyklu trwającym 4–5 dni. Proces ten musi być jednak ściśle kontrolowany przez ludzki organizm, w przeciwnym razie może prowadzić do raka lub zapalenia jelit.

infoplanet zdrowie kapusta na raka kapusta

– Nawet u myszy, które chorowały już na nowotwory, wprowadzenie odpowiedniej diety często powstrzymało rozwój guza – stwierdza dr Gitta Stockinger, członek zespołu z Francis Crick Institute.

Praca naukowców, opublikowana w czasopiśmie „Immunity”, wykazała, że substancje chemiczne zawarte m.in. w kapuście, brokułach czy jarmużu są bardzo pomocne – wręcz niezbędne – do prawidłowego funkcjonowania tego procesu. Przebadana, chroniąca przed rakiem substancja tzw. indol-3 jest wytwarzana głównie przy ich trawieniu – pojawia się w żołądku i kontynuuje swoją podróż przez układ trawienny. W jelicie grubym może znacząco poprawiać działanie komórek macierzystych, które regenerują wyściółkę jelita oraz odpornościowych, przeciwdziałających infekcjom.

infoplanet zdrowie kapusta na raka badania

– To badanie sugeruje, że nie tylko błonnik zawarty w warzywach, takich jak brokuły i kapusta, pomaga zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego, ale także cząsteczki znajdujące się w ich wnętrzu, odpowiednio przetworzone przez organizm. Dalsze badania pomogą ustalić, czy spożywanie tych warzyw przyniesie taki sam efekt u ludzi – dodał prof. Tim Colour z Cancer Research UK.

Objawy raka jelita obejmują: krew w stolcu, zmiany rytmu wypróżniania, ból brzucha, wzdęcia lub dyskomfort w jamie brzusznej. Badanie wykazało, że dieta bogata w indol-3-karbinol chroniła myszy przed rakiem, nawet te obciążone genetycznym ryzykiem zachorowania.


kup artykuly platne