W świecie, w którym z samochodu korzysta się nawet w bardzo zaawansowanym wieku, poważnym problemem są kierowcy chorzy na Alzheimera. Jak można ograniczyć ilość wypadków z udziałem osób cierpiących na tę chorobę pacjentów, nie dyskryminując nikogo ze względu na wiek? Z pomocą przychodzą Amerykanie, którzy borykają się z problemem wielomilionowej populacji osób chorych na Alzheimera.

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania dotyczące weryfikacji wzroku kierowców w podeszłym wieku. Jak udało się ustalić, przymus odnowienia prawa jazdy oraz przepisy dotyczące testowania wzroku kierowcy są skuteczniejsze niż obowiązek raportowy lekarzy dotyczący pacjentów z demencją.

– Wyniki naszych badań wskazują, że wymagania dotyczące udzielania licencji w oparciu o wiek są skutecznym sposobem na poprawę bezpieczeństwa – powiedział współautor badań Steven Albert z Graduate School of Public Health Uniwersytetu Pittsburgh. – Jednak takie wymagania mogą również powodować izolację społeczną i depresję, przez co niewykluczone jest ich uznanie za objaw dyskryminacji z powodu wieku – dodał.

 

Badanie wzroku

Naukowcy przeanalizowali dane z lat 2004–2009, dotyczące prawie 137 000 amerykańskich starszych kierowców w wieku od 60 do 69 lat, którzy zostali hospitalizowani po awarii. Okazało się, że w stanach, w których działają zasady odnawiania prawa jazdy, wypadki z udziałem osób cierpiących na chorobę Alzheimera zdarzały się aż o 38% rzadziej niż w tych, które takich przepisów nie wprowadziły. Obowiązkowe testy wzroku zmniejszały przypadki wypadku spowodowanego przez osoby chore od 28 do 38%.

Jak określa zespół badawczy w komunikacie, najlepsze sposoby zapewnienia bezpiecznej jazdy bez szkody dla zdrowia psychicznego starszych osób mogą określić dalsze analizy. Być może dostarcza one argumentów potwierdzających, że powinno się wprowadzić dodatkowe badania w pewnych grupach wiekowych.