W ostatnich latach woda kokosowa stała się bardzo modnym napojem. Jest smaczna, orzeźwiająca i bardzo dobra dla twojego zdrowia, ponieważ dostarcza składniki odżywcze, w tym minerały, których dostatecznej ilości większość z nas nie dostarcza w pożywieniu. Jednak to nie wszystko. Co jeszcze możesz zyskać, pijąc wodę z kokosa?

infogmina zdrowie kokosowe zalety

Orzechowy owoc

Orzechy kokosowe rosną na wysokich palmach – Cocos nucifera. Pomimo nazwy, są raczej owocem niż orzechem. Woda kokosowa to zaś sok znajdujący się w centrum młodego, zielonego kokosa, który pomaga go odżywiać. Przeciętny zielony orzech kokosowy dostarcza około 0,5–1 kubek wody kokosowej. Produkowana jest ona naturalnie w owocach, zawiera 94% wody i bardzo mało tłuszczu.

infogmina zdrowie kokosowe zalety orzech kokosowy

Wody kokosowej nie należy mylić z mlekiem kokosowym, które powstaje przez dodanie wody do utartej pulpy o stałej konsystencji, zawiera około 50% wody i jest bardzo bogate w tłuszcz kokosowy.

infogmina zdrowie kokosowe zalety skladniki

Woda kokosowa pochodzi zwykle z młodych orzechów kokosowych, które mają około 6–7 miesięcy, chociaż występuje również w dojrzałych owocach. W miarę dojrzewania, część soku pozostaje w nich w postaci płynnej, a reszta zmienia się w stały, biały miąższ. Na osiągnięcie pełnej dojrzałości orzechy kokosowe potrzebują 10–12 miesięcy.

8 korzyści zdrowotnych, które gwarantuje woda kokosowa