Czarnoskórzy i latynoscy Amerykanie mają znacznie większe ryzyko większego krwawienia w trakcie udarów niż ludzie o białej karnacji – to wniosek płynący z nowych badań. Dlaczego tak się dzieje?

Udary krwotoczne stanowią tylko 10–15% procent wszystkich przypadków, ale są najbardziej śmiertelnym i najbardziej dezaktywującym typem udaru mózgu. Bardzo dużym ryzykiem jego wystąpienia obarczone są zwłaszcza osoby, które już przeszły krwotoczny udar. Kolejny często bywa już śmiertelny.

Aby zbadać zależności występowaniu udaru naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od prawie 2300 Amerykanów, którzy przeżyli krwotoczny udar mózgu. Zgodnie z ich odkryciem, ilość przypadków drugiego krwawienia wyniosła 1,7% wśród osób białych, 6,1% wśród Latynosów i 6,6% wśród czarnoskórych. Ryzyko kolejnego udaru obliczono na prawie dwa razy więcej u pacjentów czarnoskórych i około 70% wyższe u Latynosów niż u osób o europejskim kolorze skóry.

infoplanet zdrowie kolor skory a udar badania

– Ponieważ kontrolowanie wysokiego ciśnienia krwi jest główną metodą zapobiegania powtórnemu udarowi, wiemy, że istnieją różnice rasowe i etniczne w zakresie występowania wysokiego ciśnienia krwi i jego nasilenia, dlatego bardzo chcieliśmy zbadać te różnice – relacjonował autor badania dr Alessandro Biffi z Massachusetts General Hospital w Bostonie.

Po uwzględnieniu wyższego średniego ciśnienia krwi, ryzyko drugiego udaru nadal było prawie dwa razy wyższe u osób czarnoskórych i około 50% większe u pacjentów hiszpańskojęzycznych.

Jednak, jak mówią sami autorzy badania, próba badawcza była ograniczona, a analizy opierały się wyłącznie na długoterminowych zmian ciśnienia krwi, a nie codziennych wahaniach. Dlatego, by mieć pewność, z czego wynikają różnice, potrzebne są dalsze badania.