Nastolatkowie palący konopie indyjskie mogą cierpieć z powodu długotrwałych uszkodzeń wciąż rozwijającego się mózgu – sugeruje kanadyjskie badanie. Ich wpływ na umiejętność logicznego myślenia, pamięć i zachowanie może być gorszy nawet niż w przypadku alkoholu.

Podczas trwającego 4 lata eksperymentu opisanego w American Journal of Psychiatry zbadano 3 800 nastolatków z 31 kanadyjskich szkół. Najmłodszy z nich miał około 13 lat. Młodzież w specjalnych ankietach podawała szczegóły swoich nawyków związanych z alkoholem i narkotykami. Za pomocą komputerowych testów była również sprawdzana kondycja ich mózgów.

Jak się okazało, picie alkoholu i zażywanie narkotyków, takich jak marihuana, w młodym wieku powoduje problemy ze zdolnościami poznawczymi, takimi jak uczenie się, uwaga i podejmowanie decyzji. Przyczynia się również do pogorszenie wyników w nauce. Badanie wykazało, że problemy te nasilały się wraz ze wzrostem częstotliwości zażywania konopi indyjskich. Efekty działania narkotyku okazały się również bardziej trwałe niż w przypadku alkoholu.

infoplanet zdrowie konopie czy alkohol alkohol

Chociaż poziom zażywania marihuany w większości przypadków był znacznie niższy niż alkoholu, 28% nastolatków przyznawało się do palenia skrętów, w porównaniu do 75% mówiących, iż piją alkohol przynajmniej od czasu do czasu. Jak oceniła autorka raportu prof. Patricia Conrod z wydziału psychiatrii w Montrealu, choć to alkohol miał mieć większy wpływ na mózgi nastolatków, badania wykryły większy wzrost błędów w testach u nastolatków palących marihuanę – zarówno podczas przyjmowania narkotyku, jak i po jego odstawieniu. Efekty te zaobserwowano w pamięci roboczej, rozumowaniu i zdolności do kontrolowania swoich zachowań.

– Mózgi nastolatków wciąż się rozwijają, a palenie konopi przyczynia się do zakłócenia tego procesu. Prawdopodobnie może również prowadzić do uzależnień i zwiększać ryzyko rozwoju chorób psychotycznych. Jednocześnie wyniki badań podkreślają znaczenie programów przeciwdziałania narkomanii. Rezygnacja z konopi może prowadzić do objawów odstawienia, takich jak problemy ze snem i zmiany nastroju – komentuje prof. Conrod.

infoplanet zdrowie konopie czy alkohol konopie

W związku z wynikami badań naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu zaapelowali do młodzieży, aby swoją przygodę z marihuaną zaczynała jak najpóźniej. Ich apel jest istotny tym bardziej, że konopie indyjskie są uważane za najbardziej rozpowszechniony narkotyk w wielu rozwiniętych krajach.

Źródło: BBC

kup artykuly platne