Nawet jeśli chcesz nagrodzić swojego psa, nie dawaj mu kości, ponieważ mogą stanowić poważne zagrożenie dla jego życia. Mimo utartego dawniej zwyczaju podawania psom kości jako przysmaku lub po prostu pożywienia, zanim podasz ją swojemu ulubieńcowi po raz kolejny, dobrze to przemyśl.

Niebezpieczne tradycje

Amerykańska Federacja do spraw zwierząt domowych ostrzega przed podawaniem psom kości. Jak poinformowała, otrzymuje wiele zgłoszeń przypadków chorób i zgonów spowodowanych zjedzeniem przez zwierzę kości.

– Podanie swojemu psu kośćca może prowadzić do nieoczekiwanej podróży do weterynarza, możliwej nagłej operacji, a nawet śmierci zwierzęcia – stwierdza dr Carmela Stamper, weterynarz z Centrum Medycyny Weterynaryjnej w FDA.

Wbrew temu co się powszechnie uważa, kości nie są zdrowe i nie powinny być podawane czworonogom w żadnej postaci. Dlaczego?

Kość niezgody

Potencjalnych zagrożeń związanych ze spożyciem kości jest wiele. Są to miedzy innymi: blokada przewodu pokarmowego, uduszenie, skaleczenia jamy ustnej i migdałków, wymioty, biegunka, krwawienie z odbytnicy, a nawet przebicie żołądka lub przewodu pokarmowego.

Istotne jest nie tylko nie podawanie czworonogom kościstych przekąsek. Pamiętaj także, aby tak zabezpieczyć śmieci, by uniemożliwi zwierzakom dostanie się do nich i spałaszowanie kości.

Zamiast tradycyjnego przysmaku, kup swojemu zwierzakowi zabawki lub smakołyki, które są zdrowe, pożywne lub bezpieczne. Jest ich mnóstwo – na pewno nie będziesz narzekać na ograniczony wybór lub trudną dostępność.

Jeśli przedstawione argumenty cię nie przekonały – pozostaje tylko jeden: skoro sam nie jadasz kości, nie powinieneś ich podawać zwierzętom.