Mówi się, że mleko matki jest najlepsze dla dziecka. Zawiera ono wiele korzystnych składników, w tym tłuszcze, białka i witaminy niezbędne do rozwoju dziecka i przeciwciała, które chronią dziecko przed chorobą. Z badań naukowców University of California wynika jednak, że tanie i gotowe źródło kluczowych prebiotyków dla zdrowego mikrobiomu jelit dziecka może dostarczyć również mleko krowie. Czy to zdrowa alternatywa mleka matki?

infoplanet zdrowie mleko krowie jak mleko matki alternatywa

Mleko matki jest cudownym napojem dla noworodka. Ostatnio odkryto, że zawiera ono oligosacharydy – węglowodany zachowujące się jak prebiotyki, które stymulują wzrost bakterii jelitowych dziecka. To niezwykle ważne, ponieważ uważa się, że pierwszy zestaw bakterii dziecka ma wpływ na to, które gatunki drobnoustrojów są w stanie stworzyć miejsce w jelitach. Dopuszczenie do dominacji niewłaściwych bakterii może narazić dziecko na rozwój wszelkiego rodzaju zaburzeń, w tym otyłości czy choroby Parkinsona.

Mikrobiom niemowlęcia jest znacznie prostszy niż u dorosłego człowieka. Zwykle jest zdominowany przez pojedynczy gatunek bakterii – Bifidobacteria longum infantis (B. infantis). Jak przekonuje David Mills z University of California w Davis, mogą one stanowić do 90% bakterii jelitowych dziecka. Jeśli B. infantis nie zdominują potencjalnie szkodliwych bakterii, kontrolę nad mikrobiomem mogą przejąć niezdrowe bakterie, które spowodują rozrost na przykład bakterii E. coli.

infoplanet zdrowie mleko krowie jak mleko matki mleko

Zespół Millsa odkrył, że B. infantis do rozkwitu może zachęcić składnik mleka krowiego. Aby tego dowieść, enzymem oddzielono oligosacharydy i białka mleka krowiego i spróbowano namnożyć bakterie na każdym z dwóch składników. Choć na białkach nie udało się wyhodować B. infantis, oligosacharydy wykazały znaczący wpływ na intensywne namnażanie bakterii.

– To trochę niespodzianka, ponieważ ludzkie mleko różni się tak bardzo od mleka krowiego. Z różnic mogłoby wynikać, że mleko krowie zapewnia niewiele korzyści dla niemowląt. Ale przynajmniej pod względem oligosacharydów te dwa rodzaje mleka są podobne. Oznacza to, że mleko krowie – i potencjalnie mleko innych zwierząt – może stanowić gotowe źródło prebiotyków do stosowania w preparatach dla niemowląt – komentuje Mills.

Z teoria zgadza się Karen Scott z University of Aberdeen w Wielkiej Brytanii, która dopatruje w odkryciu szansy na tanie źródło przydatnych oligosacharydów, które są trudne do wyprodukowania. Dalszym celem Millsa jest zorientowanie się, co stanowi idealny mikrobiom u niemowląt. Jak przekonuje, „im więcej wiemy o tym, jak wygląda B. infantis, tym lepiej możemy zdiagnozować zdrowe jelita u zdrowego dziecka”.

Źródło: Applied and Environmental Microbiology DOI: 10.1128 / AEM.00547-16

kup artykuly platne