Nowe badanie sugeruje, że strukturalne zmiany w mózgu, które przetwarzają odczucia mogą być związane z zespołem niespokojnych nóg. Ludzie z zespołem niespokojnych nóg doznają niewygodnych odczuć w nogach i potrzebę ich poruszania. Często uczucie występuje wieczorem i w nocy, i może wpływać na sen.

infoplanet zdrowie mozg a zespol niespokojnych nog boli

Ćwiczenia i suplementy diety ze związkami żelaza mogą redukować symptomy - potwierdzili naukowcy. Istnieją leki na poważniejsze przypadki, ale wiele z nich ma znaczące skutki uboczne, jeśli są przyjmowane zbyt długo.

W nowych badaniach wykonano skany mózgu u 28 osób z ciężkim zespołem niespokojnych nóg i w grupie kontrolnej 51 osób bez zaburzeń. Ujawniły one, że ludzie z zespołem niespokojnych nóg mieli przeciętnie 7,5% mniejszej grubości tkanki w korze somatosensorycznej. Jest to obszar mózgu, który przetwarza odczucia, takie jak dotyk, ból, ruch, pozycja i temperatura.

infoplanet zdrowie mozg a zespol niespokojnych nog wieczor

Osobym, uskarżające się na zespół niespokojnych nóg, miały również mniejszy obszar mózgu, w którym włókna nerwowe łączą obie strony mózgu – wynika z badań opublikowanych 25 kwietnia w czasopiśmie Neurology.

infoplanet zdrowie mozg a zespol niespokojnych nog lozko

– Te zmiany strukturalne jeszcze bardziej przekonują, że objawy zespołu niespokojnych nóg wynikają z wyjątkowych zmian w mózgu i stanowią nowy obszar zainteresowania, aby zrozumieć ten syndrom i ewentualnie opracować nowe terapie – napisał autor publikacji Byeong-Yeul Lee w wiadomości prasowej.