Tym, co wyróżnia wina organiczne od pozostałych, jest sposób ich produkcji. Winorośle uprawiane są bez chemicznych dodatków, pestycydów i innych, sztucznych substancji. W ich uprawie stosuje się jedynie naturalne, organiczne nawozy. Główną zasadą produkcji organicznego wina jest prostota i naturalny wzrost winorośli. Dziś wina organiczne produkowane są w ten sam sposób, co dwa tysiące lat temu.

infoplanet zdrowie wino organiczne

Wina organiczne produkowane są przez małe winnice, na niewielką skalę. Dzięki temu dokładnie wiemy, jaki produkt kupujemy i jesteśmy w stanie prześledzić drogę, jaką przebyły owoce, nim trafiły w postaci wina do naszego kieliszka. W tym celu możemy odwiedzić stronę internetową winnicy lub skontaktować się z producentem wina. Jeśli zakupimy wino konwencjonalne z dużej winnicy, czytając jego etykietę prawdopodobnie nie dowiemy się o nim wszystkiego. Producenci skrzętnie omijają m.in. informacje dotyczące środków chemicznych użytych w trakcie produkcji. Co więcej, takie wina często transportowane są w cysternach i butelkowane w innych krajach niż ten, z którego pochodzą, a to wszystko wpływa na ich właściwości oraz smak.

Często zdarza się, że po wypiciu lampki konwencjonalnego wina następnego dnia czujemy ból głowy, a nasze samopoczucie jest nienajlepsze. To efekt sztucznych dodatków! Jeśli sięgniemy po wina organiczne, ryzyko przykrych dolegliwości następnego dnia będzie znacznie mniejsze. Choć skład i sposób produkcji tradycyjnego, organicznego wina nie jest tajemnicą, taki trunek również może nas zaskoczyć. W szczególności, jeśli wybierzemy wino musujące, które butelkowane jest w trakcie fermentacji (stąd właśnie biorą się w nim bąbelki). Nigdy wówczas nie możemy być pewni efektu końcowego i smaku zakupionego wina.

Wina organiczne mogą być doskonałym uzupełnieniem posiłków spożywanych w gronie przyjaciół. Ich lokalny charakter utrudnia jednak dobór wina do potrawy według zwyczajowo przyjętych kryteriów. Zamiast więc kierować się utartymi ścieżkami, zalecamy eksperymenty i tworzenie własnych, unikalnych połączeń. Wina organiczne pija się zwykle młode, co najwyżej kilkuletnie. Zawierają mniej taniny, przez co są delikatniejsze w smaku i bardziej uniwersalne. Dzięki temu łatwiej jest dopasować je do potrawy.

Zakup organicznego wina może być problematyczny. Przede wszystkim, nie wszędzie takie wina są dostępne, a jeśli już uda nam się je znaleźć, trudno będzie nam podjąć decyzję. Warto więc udać się do dobrego sklepu z winami i zdać się na wiedzę profesjonalisty. Z każdą kolejną butelką nasza wiedza na temat tych win będzie rosła, a wybór stanie się prostszy. Możemy również zakupić wino organiczne przez internet, kontaktując się bezpośrednio z producentem.


Choć proces zakupu jest wymagający, z całą pewnością zrekompensuje nam go wyśmienity, niepowtarzalny smak zakupionego trunku.