O nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, gdy układ krążenia krwi pacjenta charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym poziomem ciśnienia tętniczego (zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego). W dłuższej perspektywie, zwiększone ciśnienie krwi może powodować problemy zdrowotne, w tym choroby serca.

Nadciśnienie tętnicze w pigułce

Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Badania wskazują, że z jego powodu cierpieć może nawet połowa dorosłych Amerykanów! Choroba zwykle nie rozwija się przez kilka lat, dlatego jej pierwsze objawy mogą pozostać niezauważone. Niestety, nawet gdy choroba nie daje o sobie znać, podwyższone ciśnienie może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych i narządów, w szczególności mózgu, serca, oczu i nerek.

Dla zdrowia pacjenta szczególnie istotne jest wczesne rozpoznanie choroby. Już w początkowym etapie rozwoju zmiany pozwolą wykryć regularne pomiary krwi. Jeżeli wynik badania będzie niepokojący, lekarz może zalecić regularny pomiar ciśnienia przez kilka tygodni.

infoplanet zdrowie nadcisnienie tetnicze pod lupa w pigulce

Leczenie nadciśnienia tętniczego obejmuje zarówno przyjmowanie preparatów farmakologicznych, jak i trwałą zmianę stylu życia pacjenta. Jeśli choroba pozostanie nieleczona, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym zawału serca i udaru mózgu.

Objawy nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze aż do momentu wystąpienia powikłań często przebiega bezobjawowo. Dlatego może minąć nawet kilka lat zanim chory odczuje pierwsze dolegliwości. Niestety, objawy często przypisuje się również innym schorzeniom oraz zmęczeniu. Do tych, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej należą:


 • silne bóle głowy,

 • duszności,

 • krwotoki z nosa,

 • zawroty głowy,

 • bóle w klatce piersiowej,

 • zaburzenia widzenia,

 • krew w moczu.

Ponieważ choroba często przebiega skrycie, nie należy oczekiwać wystąpienia wszystkich objawów – zignorowanie któregokolwiek z nich może okazać się śmiertelne. Najlepszą metodą diagnozy jest regularny pomiar ciśnienia krwi.

infoplanet zdrowie nadcisnienie tetnicze pod lupa objawy

Większość gabinetów lekarskich jest wyposażona w ciśnieniomierz, więc podczas każdej wizyty pacjent może mieć zmierzone ciśnienie. Warto również porozmawiać z lekarzem na temat ryzyka wystąpienia choroby podczas corocznych wizyt kontrolnych, w szczególności jeśli występowała ona także u innych członków rodziny. Wówczas lekarz może zalecić kontrolne badanie krwi kilka razy w roku.

Co powoduje nadciśnienie krwi?

Istnieją dwa rodzaje nadciśnienia, a każdy z nich ma inną przyczynę. Najczęściej występuje pierwotne nadciśnienie tętnicze. Badacze wciąż nie są jednak pewni, czym jest ono spowodowane. Uznaje się, że na jego występowanie wpływ może mieć kombinacja różnych czynników, m.in.:


 • geny – niektórzy ludzie mogą mieć genetyczne skłonności do nadciśnienia, które może wynikać z mutacji genetycznych lub nieprawidłowości genetycznych odziedziczonych po rodzicach,

 • problemy zdrowotne – wysokie ciśnienie krwi może towarzyszyć różnego rodzaju problemom zdrowotnym, m.in. wynikającemu z wieku zaburzeniu pracy nerek,

 • styl życia – brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta mogą prowadzić do nadwagi, a ta zwiększa ryzyko nadciśnienia.

infoplanet zdrowie nadcisnienie tetnicze pod lupa co powoduje'

Nadciśnienie wtórne często występuje nagle, a jego przebieg jest ostry. Mogą je powodować m.in.:


 • choroby nerek,

 • obturacyjny bezdech senny,

 • wrodzone wady serca,

 • problemy z tarczycy,

 • skutki uboczne przyjmowanych leków,

 • zażywanie narkotyków,

 • nadużywanie alkoholu lub jego długotrwałe stosowanie,

 • problemy z nadnerczami,

 • niektóre nowotwory endokrynologiczne.

Diagnostyka i leczenie

Diagnostyka nadciśnienia tętniczego sprowadza się zwykle do rutynowego pomiaru poziomu ciśnienia podczas wizyt u lekarza. Jeśli ciśnienie jest podwyższone, lekarz zaleca wykonywanie pomiarów regularnie przez kilka tygodni, o różnych porach dnia. Jeśli ciśnienie krwi utrzymuje się na niepokojącym poziomie, wówczas zalecane są kolejne badania: krwi, moczu, cholesterolu, EKG, USG serca lub nerek. Mogą one pomóc w ustaleniu przyczyn podwyższonego ciśnienia krwi, a jednocześnie pozwalają sprawdzić, w jaki sposób wpływa ono na poszczególne organy.

Sposób leczenia nadciśnienia tętniczego zależny jest od jego rodzaju. W przypadku nadciśnienia pierwotnego, często wystarcza zmiana diety i trybu życia pacjenta. Jeśli nie przynoszą zadowalających rezultatów, wówczas stosuje się leczenie farmakologiczne.

infoplanet zdrowie nadcisnienie tetnicze pod lupa diagnostyka i leczenie

Jeżeli pacjent cierpi z powodu nadciśnienia wtórnego, lekarz stara się ustalić jego przyczynę. Jeśli są nią przyjmowane leki, zastępuje je innymi preparatami, które nie wywołują tego rodzaju skutków ubocznych. Czasem, pomimo wdrożenia leczenia i wyeliminowania przyczyn nadciśnienia, choroba utrzymuje się. Wówczas lekarz wspólnie z pacjentem opracowuje nowy plan działania. Leczenie nadciśnienia często wymaga wprowadzenia zmian, a leki, które dawały rezultaty na początku rozwoju choroby, w jej kolejnym etapie mogą wydawać się zupełnie nieskuteczne.

Zalecenia w nadciśnieniu tętniczym

Zmiany stylu życia mogą w znaczącym stopniu pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Należy do nich m.in.:


 • zdrowa dieta – powinna obejmować owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i chude białko (np. ryb),

 • regularna aktywność fizyczna –pomoże zgubić zbędne kilogramy, uwolni od stresu i napięcia, a jednocześnie obniży ciśnienie krwi i wzmocni układ sercowo-naczyniowy,

 • utrzymanie prawidłowej wagi – osoby cierpiące z powodu nadwagi lub otyłości są szczególnie narażone na nadciśnienie tętnicze,

 • zredukowanie stresu – stres sprzyja nadciśnieniu, dlatego należy starać się go wyeliminować dzięki medytacji, kontroli oddechu, ćwiczeniom rozluźniającym mięśnie, jodze lub tai chi,

 • rezygnacja z używek – palenie papierosów i picie alkoholu mogą podnosić ciśnienie krwi, dlatego należy całkowicie je wyeliminować.

 infoplanet zdrowie nadcisnienie tetnicze pod lupa zalecenia

Kup dietę na nadciśnienie na edietynazdrowie.pl