Nawet jeśli jako dziecko uwielbiałeś mleko i nigdy nie byłeś na nic uczulony, być może zauważyłeś, że produkty mleczne nie są już tak dobrze przyswajane przez twój organizm? Niezależnie od tego, czy po wypiciu szklanki mleka lub zjedzeniu jogurtu odczuwasz jedynie lekki dyskomfort, czy cierpisz na dolegliwości, takie jak wzdęcia, skurcze żołądka i biegunka – wszystko to może być objawem nietolerowania laktozy. Oto 7 faktów, które pozwolą zwiększyć świadomość na temat nietolerancji laktozy.

1. Nietolerancja laktozy może pojawić się w każdej chwili

Jeśli kochasz lody, te informacje mogą być dla ciebie niełatwe. Jednak badania pokazują, że około 75% światowej populacji w pewnym momencie swojego życia traci zdolność rozkładania laktozy lub ulega ona znacznemu osłabieniu. Oczywiście, nie każda z tych osób będzie zmuszona do zrezygnowania z produktów mlecznych, jednak dotyczy to całkiem sporej części badanych. Dla przykładu, w RPA około 11,03% populacji cierpi z powodu uczulenia na laktozę, a dane te mogą być niedoszacowane (wiele osób lekceważy objawy, gdy nie są one zbyt uciążliwe).

infoplanet zdrowie nietolerancja laktozy 1 lody

2. Niektóre grupy etniczne są bardziej narażone niż inne

Nietolerancja laktozy jest najbardziej rozpowszechniona wśród ludzi pochodzenia wschodnioazjatyckiego – w niektórych społecznościach może ona dotyczyć aż 90% dorosłych. Większe ryzyko nietolerowania laktozy występuje również u osób pochodzenia żydowskiego, arabskiego, zachodnioafrykańskiego, greckiego i włoskiego. Z drugiej strony osoby posiadające przodków z Europy Północnej spożywające głównie niesfermentowane mleko wykazują jedynie 5% szans na zachorowanie.

3. Nietolerancja laktozy ma różne oblicza

Osoby cierpiące z powodu uczulenia na laktozę mogą się mierzyć z różnymi objawami. U niektórych już niewielka ilość mleka lub sera może wywoływać silną biegunkę i skurcze żołądka, podczas gdy inni będą odczuwać jedynie lekki dyskomfort czy ciężar w żołądku. To, dlaczego objawy różnią się tak bardzo w zależności od danej osoby, nie jest do końca jasne. Badacze podejrzewają jednak, że może to mieć związek z różnicami flory jelitowej każdego człowieka.

infoplanet zdrowie nietolerancja laktozy 3

4. Niektóre rodzaje sera i jogurtu mogą nie wywoływać objawów

W wielu przypadkach nietolerancja laktozy nie oznacza, że musisz pożegnać się ze wszystkimi produktami mlecznymi. Owszem, niektórzy ludzie nie mogą jeść niczego, co ma związek z mlekiem, jednak inni nie mają problemów z trawieniem niektórych jogurtów lub serów, takich jak parmezan czy cheddar. Prawdopodobnie wynika to z niskiego poziomu laktozy znajdującego się w tych produktach. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, które produkty mleczne zawierają jak najmniej laktozy, jest kontrola ilości cukru na etykiecie (laktoza to tak naprawdę cukier znajdujący się w mleku). Im mniej cukru przypada na 100 gram produktu, tym większa szansa, że zostanie on bez problemów strawiony, nawet przez osobę uczuloną.

5. Objawy nietolerancji laktozy pojawiają się szybko

Objawy nietolerancji laktozy występują zwykle od 30 minut do 2 godzin po spożyciu mleka lub jego pochodnych. Poza indywidualnymi cechami organizmu, ich intensywność zależy od ilości zjedzonych produktów mlecznych.

infoplanet zdrowie nietolerancja laktozy 3 rozne oblicza

6. Dzieci również mogą cierpieć z powodu nietolerancji laktozy

Przypadki nietolerancji laktozy zdarzały się także u dzieci. Dzieje się tak, gdy występuje mutacja genu LCT, enzymu jelita cienkiego odpowiedzialnego za wytwarzanie laktazy. Według National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Disease, dzieci mogą odziedziczyć geny, powodujące objawy nietolerancji laktozy po swoich rodzicach. Jednak należy pamiętać, iż są to niezwykle rzadkie przypadki.

7. Objawy nietolerancji laktozy można zmniejszyć

Choć brzmi to jak nieprzyjemny eksperyment dla każdego, kto cierpi z powodu objawów nietolerancji laktozy, badania dowodzą, że spożywanie niewielkich ilości mleka po posiłku 2 do 3 razy dziennie może pomóc w zregenerowaniu układu trawiennego i znacząco zmniejszyć objawy uczulenia.

infoplanet zdrowie nietolerancja laktozy 6 nietolerancja u dzieci

kup artykuly platne