Związek pomiędzy czasem jedzenia a pojawieniem się tkanki tłuszczowej jest już niemal truizmem. Najnowsze badania uwypukliły jednak jeszcze inne powiązania. Choć brzmią smacznie, nie ułatwią starań o linię.

Naukowym faktem jest, że jedzenie najbardziej smakuje, gdy jest spożywane pomiędzy godziną 22 a 2 w nocy. Jest to o tyle ważne, że decydujemy się wówczas najczęściej na pizzę odgrzewaną w mikrofalówce. Niestety, naukowo udowodniono również, że takie praktyki są bardzo niezdrowe. By tego dowieść, naukowcy z Brigham and Women's Hospital poprosili 110 uczestników w wieku szkolnym o udokumentowanie tego, co i kiedy jedli. 

Wyniki są wyraźnym ostrzeżeniem dla miłośników nocnego podjadania. Okazało się, że osoby o wyższej zawartości tłuszczu w organizmie i BMI spożywały więcej kalorii w godzinach najwyższego poziomu melatoniny, czyli nocnych. Co ciekawe, zespół nie zauważył związku między produkcją tkanki tłuszczowej a zmiennymi, takimi jak ilość kalorii czy zawartość składników odżywczych.

Istnieją jednak pewne bardzo oczywiste ograniczenia tego badania. Najważniejszym z nich jest fakt, że badani byli dziećmi w wieku szkolnym. Jak zauważyli autorzy analiz, grupa ta może nie być reprezentatywna dla całej populacji pod względem wyboru i czasu żywienia. ​Nie oszukujmy się jednak. Pizza jedzona w nocy zdarza się każdemu. Dlatego ważne, aby zjadać ją rozsądnie, czyli rzadko.