Większość ludzi po przejściu na emeryturę otrzymuje złoty zegarek. James Harrison zasługuje na coś więcej. Znany jako „Człowiek ze złotym ramieniem”, ofiarowywał krew prawie co tydzień przez 60 lat. Kilka dni temu 81-letni Australijczyk „przeszedł na emeryturę”. Oznacza to koniec zaszczytnego rozdziału. Według Australian Blood Blood Service mężczyzna pomógł uratować życie ponad 2,4 miliona australijskich dzieci.

infoplanet zdrowie oddawanie krwi to bycie bohaterem czlowiek ze zlotym ramieniem

Iniekcja Anti-D

Krew Harrisona ma unikalne, zwalczające choroby przeciwciała, które zostały użyte do opracowania iniekcji o nazwie Anti-D, która pomaga w walce z chorobą Rezus. To choroba, w której krew ciężarnej kobiety zaczyna atakować komórki krwi nienarodzonego dziecka. W najgorszych przypadkach może to spowodować uszkodzenie mózgu lub śmierć dziecka.

Choroba rozwija się, gdy kobieta w ciąży ma ujemny czynnik Rh, a dziecko w jej macicy ma krew o czynniku Rh dodatnim, odziedziczoną po ojcu. Jeśli matka została uwrażliwiona na krew pozytywną na Rh, zwykle w czasie poprzedniej ciąży z dzieckiem o podwyższonym pH, może wytwarzać przeciwciała, które niszczą „obce” krwinki dziecka. To może być dla dziecka śmiertelne.

infoplanet zdrowie oddawanie krwi to bycie bohaterem iniekcja anti-D

– Niezwykły dar Harrisona ujawnił się, kiedy miał poważną operację klatki piersiowej, gdy miał zaledwie 14 lat – poinformował Australijski Czerwony Krzyż. – Oddawanie krwi uratowało mu życie, więc obiecał zostać krwiodawcą.

Kilka lat później lekarze odkryli, że jego krew zawiera przeciwciało, które można wykorzystać do wstrzyknięć anty-D, więc przeszedł na dawkę osocza krwi, aby pomóc jak największej liczbie osób.

– Lekarze nie są do końca pewni, dlaczego krew Harrisona ma tę rzadką zdolność, ale sądzą, że może pochodzić z transfuzji, którą otrzymał w wieku 14 lat po operacji. Jest jednym z nie więcej niż 50 osób w Australii, o których wiadomo, że mają przeciwciała – informują służby medyczne.

Niezwykle cenna krew

Każda torebka krwi jest cenna, ale krew Jamesa jest szczególnie niezwykła – jest używana do robienia ratujących życie leków podawanych matkom. Zagrożonych jest ponad 17% kobiet w Australii, więc James pomógł uratować wiele istnień.

Anty-D, wytwarzany z przeciwciałami Harrisona, zapobiega u kobiet z ujemnym czynnikiem Rh we wzroście przeciwciał w czasie ciąży. Od 1967 roku australijskim matkom zostało wydanych ponad trzy miliony szczepionek. Nawet córka Harrisona otrzymała szczepionkę anty-D.

infoplanet zdrowie oddawanie krwi to bycie bohaterem niezwykle cenna krew

– To spowodowało, że mój drugi wnuk urodził się zdrowy – powiedział Harrison. – A to sprawia, że czujesz się dobrze, że uratowałeś życie, ocaliłeś ich o wiele więcej i to jest wspaniałe.

– Odkrycie przeciwciał Harrisona było absolutną zmianą zasad gry. W Australii, aż do około 1967 roku, trzy tysiące dzieci umierało każdego roku. Lekarze nie wiedzieli dlaczego. Kobiety miały liczne poronienia, a dzieci rodziły się z uszkodzeniem mózgu – powiedziała CNN w 2015 roku Jemma Falkenmire z Australijskiego Czerwonego Krzyża Blood Service. – Australia była jednym z pierwszych krajów, które odkryły dawcę krwi z tym przeciwciałem, więc było to dość rewolucyjne w tym czasie.

Bohater narodowy?

Harrison uważany jest za bohatera narodowego w Australii, ponieważ uratował ponad dwa miliony ludzkich istnień. Zdobył wiele nagród za swoją hojność, w tym Medal Orderu Australii, jeden z najbardziej prestiżowych wyróżnień w kraju.

– To dość upokarzające, gdy mówią: „och, zrobiłeś to albo jesteś bohaterem” – powiedział Harrison. – To jest coś, co mogłem zrobić. To jeden z moich talentów, prawdopodobnie mój jedyny talent, to to, że mogę być dawcą krwi.

infoplanet zdrowie oddawanie krwi to bycie bohaterem bohater narodowy

Teraz, kiedy Harrison oddał ostatnią dawkę krwi (w Australii nie możesz oddać krwi w wieku powyżej 81 lat), Falkenmire i inni mają nadzieję, że znajdą się ludzie z podobnymi przeciwciałami we krwi i przekażą dar krwi dalej, do potrzebujących.

– Wszystko, co możemy zrobić, to mieć nadzieję, że ludzie będą wystarczająco hojni, aby to zrobić, i bezinteresowni w sposób, w jaki zrobił to Harrison – poinformowano.