Szwedzcy naukowcy sugerują, że miłośnicy psów mogą aż o 23% rzadziej umierać na choroby serca.

Według najnowszych badań posiadanie psa może znacznie zmniejszać ryzyko chorób serca. Obserwacje dotyczące 3,4 miliona osób w wieku od 40 do 80 lat wykazały, że posiadanie psa wiązało się z 23% zmniejszeniem liczby zgonów z powodu chorób serca i 20% niższym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu 12 lat od przeprowadzenia badania. Wcześniejsze analizy sugerują natomiast, że czworonogi łagodzą izolację społeczną i depresję – oba czynniki wiążą się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i przedwczesnej śmierci.

infoplanet zdrowie pies na zdrowie badania

Właściciele psów lepiej radzą sobie ze stresem (ich ciśnienie krwi jest bardziej unormowane), częściej są aktywni fizycznie, mają też mniejszy poziom cholesterolu we krwi. Warto jednak pamiętać, że do dziś naukowcy nie mają pewności co do bezpośredniego wpływu posiadania „najlepszego przyjaciela człowieka” na nasz stan zdrowia.

infoplanet zdrowie pies na zdrowie badania

Zaznaczają oni, iż wyniki badań mogą również sugerować, że po prostu ludzie zdrowsi, bardziej aktywni fizycznie i „zdyscyplinowani” wybierają na towarzyszy właśnie psy, nie zaś zwierzęta wymagające mniejszej ilości poświęconego czasu i zaangażowania.

kup artykuly platne