Naukowcy twierdzą, że zdolność pierwotnego człowieka do przystosowania się do zimnego klimatu mogła być wspomagana przez wariant genetyczny, który jest powszechny u współczesnych ludzi żyjących w chłodniejszych regionach – i jest związany z migrenowymi bólami głowy.

infoplanet zdrowie prawda o migrenowych bolach glowy gen

W ciągu ostatnich 50000 lat ludzie opuścili Afrykę i skolonizowali zimne obszary Azji, Europy i innych części świata. Ta kolonizacja mogła spowodować adaptacje genetyczne, które pomogły wczesnym podróżnikom zareagować na niskie temperatury, wyjaśniła kierownik badań Aida Andres, która jest genetykiem w Instytucie Genetyki UCL w Londynie.

Naukowcy skupili się na genie TRPM8, który koduje jedyny znany receptor, umożliwiający ludziom wykrywanie i reagowanie na niskie temperatury. Badanie wykazało, że wariant genetyczny, który jest „w górę” od TRPM8 i może go regulować, stał się w ciągu ostatnich 25000 lat bardziej powszechny u ludzi żyjących w chłodniejszym klimacie.

infoplanet zdrowie prawda o migrenowych bolach glowy temperatura

 

Na przykład tylko 5% osób z nigeryjskim pochodzeniem ma ten wariant, w porównaniu do 88% osób z pochodzeniem fińskim – wyjaśniają naukowcy. Im większa szerokość geograficzna i chłodniejszy klimat, tym większy odsetek osób, które mają taki wariant genu, wynika z badania.

 

 

Wcześniejsze wyniki wykazały silny związek między tym wariantem a migreną. Najwyższy wskaźnik występowania migreny jest wśród osób o europejskim pochodzeniu, które również mają najwyższy wskaźnik adaptacyjnego na zimno wariantu genetycznego - stwierdzili autorzy badania.

Andres i jej koledzy zasugerowali, że zdolność człowieka pierwotnego do przystosowania się do niskich temperatur mogła w pewnym stopniu przyczynić się do różnic w odczuwaniu migrenowych bólów głowy występujących obecnie w różnych ludzkich populacjach. Badania mogą wyjaśniać, dlaczego często mamy ból głowy.