Małe elektroniczne plecaki dla kurcząt mogą automatycznie analizować ich zachowanie i ujawnić nieprawidłowości w ich rozwoju. Są mocowane do pleców ptaków za pomocą pasków i wypełnione akcelerometrami, które rejestrują ich ruchy.

infoplanet zdrowie prozdrowotne plecaki dla kur wnioski

Algorytm wykorzystuje dane z czujników, aby określić, kiedy i jak długo kurczaki wykonują różne aktywności. Zespół odpowiedzialny za ten pomysł nazywa urządzenia „fitbitami dla kur”. Monitorowanie różnych zachowań za pomocą plecaków może pomóc dowiedzieć się, czy ptaki hodowlane są nękane przez pasożyty, takie jak na przykład roztocza.

Roztocza żywią się krwią kurcząt i atakują głównie kury nioski, które żyją o wiele dłużej niż te hodowane na mięso. Obecnie rolnicy muszą sprawdzać kurczęta ręcznie i indywidualnie pod kątem oznak roztoczy. Nowa technologia może sprawić, że monitorowanie ptaków będzie o wiele mniej pracochłonne.

infoplanet zdrowie prozdrowotne plecaki dla kur badania

– Szkolenie systemu, aby automatycznie analizował ruchy kurczaków zostało dopasowane do odpowiednich zachowań ptaków, takich, które system może skojarzyć z ich ruchami. Wymagało to wielu działań, ponieważ nie można sprawić, by kurczaki wykonywały określone zachowania w określonym czasie. Ich algorytm może teraz automatycznie klasyfikować dziobanie i inne zachowania z ponad 85% dokładnością– wyjaśnia Amy Murillo z University of California, należąca do zespołu badawczego.

Inny projekt na Uniwersytecie Stanowym w Michigan niedawno zastosował akcelerometry do wykrywania upadków kurcząt. Technika ta może być szczególnie przydatna w monitorowaniu dobrostanu ptaków w gospodarstwach, które przestawiają się z klatek mieszkalnych na wielopoziomowe woliery, dzięki czemu kury mogą swobodniej się przemieszczać.

Źródło: The New Scientist

kup artykuly platne