Przeziębienie i grypa są dwoma rodzajami infekcji górnych dróg oddechowych. Wiele osób traktuje je tak samo, ale nie jest to odpowiednie podejście. Grypa ma zwykle poważniejsze objawy niż przeziębienie i może prowadzić do poważnych powikłań, w tym zapalenia płuc, infekcji bakteryjnych, a nawet śmierci. Dostępne są specjalne testy pozwalające ustalić czy masz grypę i zastosować odpowiednie leczenie.

Zimno i grypa

infoplanet zdrowie przeziebienie vs grypa 1 zimno i grypa

Jednym ze sposobów ustalenia, czy to przeziębienie, czy grypa, jest porównanie odczuwania objawów. Grypa uderza szybko i mocno, wpływając na całe ciało. Bardzo intensywnie odczuwasz wówczas gorączkę, bóle ciała, ekstremalne zmęczenie i suchy kaszel. Objawy grypy mogą zacząć znikać w ciągu 2 do 5 dni, ale niewykluczone, że będziesz wyczerpany przez tydzień lub dłużej. Objawy przeziębienia są mniej nasilone, pojawiają się stopniowo i zwykle trwają około tygodnia. Często zaczynają się od bólu gardła i obejmują katar lub zatkany nos.

Gorączka i grypa

Gorączka rzadziej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu. Jeśli występuje, zwykle jest łagodna. Częściej jako objaw przeziębienia gorączka występuje u dzieci. Z drugiej strony, większość ludzi z grypą będzie mieć gorączkę na poziomie 38–39°C lub więcej. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.

Długotrwałe zmęczenie i grypa

infoplanet zdrowie przeziebienie vs grypa 3 zmeczenie

Kiedy masz przeziębienie, możesz czuć się zmęczony i obolały, ale objawy są zwykle łagodne i ustępują w ciągu kilku dni. Jak długo utrzymuje się zmęczenie przy grypie? Objawy, takie jak ból ciała, zmęczenie i osłabienie, są poważniejsze i mogą trwać do tygodnia lub dwóch. Osoby starsze i osoby z przewlekłą chorobą mogą odczuwać objawy zmęczenia jeszcze dłużej.

Kaszel i grypa

Przeziębienie i grypa – jako dwa rodzaje infekcji górnych dróg oddechowych – powodują kaszel. Objaw ten z powodu przeziębienia może początkowo mokry, ale potem zmienia w suchy. Kaszel w grypie jest zwykle suchy i może być ciężki.

Ból głowy i grypa

infoplanet zdrowie przeziebienie vs grypa 5 bol glowy

Ból głowy może być objawem zarówno przeziębienia, jak i grypy. Jednak jako objawy przeziębienia bóle głowy pojawiają się sporadycznie, ale objawem grypy są często. Dodatkowo, podobnie jak większość objawów, bóle głowy towarzyszące grypie są bardziej nasilone.

Ból uszu i grypa

Innym objawem, który może wystąpić zarówno w przeziębieniu, jak iw grypie, są bóle uszu. Obie choroby mogą powodować zapalenie błony bębenkowej i trąbki Eustachiusza, która łączy gardło i ucho środkowe. Ból może być ostry lub palący, ale jeśli ból ucha jest związany z przeziębieniem lub grypą, sam ustąpi. W niektórych przypadkach może wystąpić wtórna infekcja ucha. Możesz czuć się podobnie jak w trakcie przeziębienia lub grypy, ale ból pojawia się nagle i jest o wiele bardziej intensywny. Jeśli ból ucha trwa dłużej niż choroba, skontaktuj się z lekarzem.

Ból gardła i grypa

infoplanet zdrowie przeziebienie vs grypa 7 bol gardla

Jednym z pierwszych objawów przeziębienia jest ból gardła. Zwykle trwa kilka dni, a następnie przeradza się w katar i zatkany nos. Ból gardła możesz odczuwać również, gdy masz grypę, ale wówczas dodatkowo oprócz pojawią się inne objawy.

Obrzęk nosa i grypa

Katar lub zatkany nos są zazwyczaj objawem przeziębienia. Jeśli mimo kataru lub zatkanego nosa nie masz poczucia, że zostałeś przygnieciony przez tonę cegieł, prawdopodobnie to przeziębienie. Czasami u osób z grypą występują również zatory nosowe, ale towarzyszą im objawy grypowe związane z gorączką, bólami ciała i zmęczeniem.

Przeziębienie i świńska grypa

infoplanet zdrowie przeziebienie vs grypa swinska grypa

Świńska grypa jest chorobą układu oddechowego świń wywołaną przez wirus grypy A. Generalnie nie dotyczy ludzi, z wyjątkiem rzadkich przypadków, takich jak niedawna pandemia świńskiej grypy, która zakończyła się w 2010 roku. Objawy świńskiej grypy są podobne do objawów grypy sezonowej i obejmują kaszel, ból gardła, gorączkę i bóle ciała. Dodatkowo występują nudności, wymioty i biegunka. Na szczęście przed świńską grypą nadal chronią szczepionki.

Powikłaniem grypy jest zapalenie płuc, które może spowodować poważne konsekwencje. Dlatego jeśli kaszel nie ustępuje lub skutkuje żółto-zielonym lub krwawym śluzem (flegma), masz gorączkę powyżej 39°C, dreszcze, duszności lub trudności w oddychaniu, skontaktuj się z lekarzem. Najbardziej zagrożone powikłaniami grypy są osoby w podeszłym wieku, małe dzieci, osoby z przewlekłymi chorobami, osoby z osłabionym układem odpornościowym i kobiety w ciąży.

Źródła: WebMD, LLC

kup artykuly platne