Niecały tydzień po tym, jak sąd uznało Monsanto winnym i wymierzył karę w wysokości 289 milionów dolarów, niezależne testy laboratoryjne zlecone przez Environmental Working Group (EWG) wykryły w produktach spożywczych duże dawki potencjalnie rakotwórczej substancji stosowanej w Randap – glifosatu. Szczególnie dużo miały go płatki zbożowe dla dzieci, batony owsiane i inne produkty na bazie owsa. Wcześniej obliczenia Agencji Ochrony Środowiska (EPA) sugerowały, że dzieci w wieku do 2 lat mogą doświadczać największej ekspozycji na glifosat. Zgodnie z oceną ryzyka agencji, poziom narażenia jest 230 razy większy niż wartość odniesienia dla laboratorium EWG.

Skąd glifosat w pożywieniu?

Glifosat – aktywny składnik nawozu Randap – jest powiązany z rozwojem chłoniaka nieziarniczego. Jak ostrzegają eksperci, bez poważnych zmian w przemyśle spożywczym i standardach EPA będzie on spożywany w potencjalnie toksycznych poziomach na śniadanie przez dzieci. Ten scenariusz potwierdza badanie uznanego w kraju laboratorium z szerokim doświadczeniem w testowaniu chemikaliów Eurofins, które wykonało pomiar ilości glifosatu w popularnych produktach zawierających owies. Testy wykryły go we wszystkich spośród 45 próbek nieekologicznych płatków śniadaniowych. Lista testowanych produktów obejmowała Cheerios, Lucky Charms, batony z granolą i owsem.

Rodzice nie powinni się martwić, czy karmienie ich dzieci teoretycznie zdrowymi produktami zbożowymi będzie narażać dzieci na związki chemiczne związane z rozwojem raka. Rząd musi podjąć kroki w celu ochrony naszych wrażliwych populacji – komentuje dr Alexis Temkin, toksykolog EWG i autor raportu.

infoplanet zdrowie randap w platkach dla dzieci glifosat

Wskutek badania EWG ustanowiła bardziej rygorystyczny punkt odniesienia w zakresie codziennej ekspozycji na glifosat w środkach spożywczych. Biorąc pod uwagę obecny standard EWG w wysokości 160 części na miliard (ppb), wiele produktów przekraczało ten limit w jednej lub obu testowanych próbkach. Aby powiedzieć prościej – dziecko mogło spożywać więcej niż 0,01 miligrama glifosatu dziennie.

Ile glifosatu to za dużo?

Aby obliczyć zalecenie dla dzieci, EWG wykorzystał zwiększone ryzyko zachorowania na raka w Kalifornii rzędu 1 na 1 milion (używane przy rakotwórczych zanieczyszczeniach wody pitnej) i dodał 10-krotny margines bezpieczeństwa, który jest zalecany przez federalną ustawę o ochronie jakości żywności w celu wspierania rozwoju dzieci i płodów ze zwiększoną podatnością na działanie czynników rakotwórczych. W ten sposób EWG osiągnęło limit bezpieczeństwa wynoszący 0,01 miligrama glifosatu dziennie dla dzieci.

Ocena dotycząca zdrowia grupy EWG mówiąca o ilości glifosatu stanowiącego zagrożenie dla naszej żywności jest znacznie bardziej rygorystyczna niż dopuszcza EPA. Chociaż nie wydaje się ona ogromna w jednej porcji produktów na bazie owsa, wyobraź sobie, że konsumujesz tę ilość każdego dnia przez całe życie. Ekspozycja na ten toksyczny herbicyd z pewnością będzie się z czasem kumulować w ilościach co najmniej niepokojących.

infoplanet zdrowie randap w platkach dla dzieci wnioski

– Obawa związana z glifosatem jest długotrwała. Jak powiedziałoby większość agencji zdrowia, jedna porcja nie powoduje szkodliwych skutków. Ale pomyśl o zjedzeniu popularnych potraw, takich jak płatki owsiane codziennie lub prawie codziennie – wtedy, zgodnie z ocenami naukowymi, ilości glifosatu mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Istotne jest, aby firmy podejmowały działania i wybierały owies uprawiany bez herbicydów – wyjaśnia starszy doradca naukowy EWG ds. zdrowia dzieci dr Olga Naidenko.

Produkty organiczne i nieorganiczne

Co z ekologicznymi zbożami i owsem? Ustalenia EWG sugerują, że produkty organiczne zawierają znacznie mniejszy poziom trującego nawozu. Jak się okazało, 31 z 45 konwencjonalnych próbek produktów zawierało glifosat na poziomie 160 ppb lub wyższym, podczas gdy w 5 produktach na 16 produktów ekologicznych zarejestrowano niskie poziomy glifosatu (od 10 do 30 ppb).

Spośród wszystkich przetestowanych produktów ekologicznych żaden z nich nie zawierał poziomu glifosatu w pobliżu wartości granicznej EWG wynoszącej 160 ppb. Glifosat może dostać się do żywności ekologicznej poprzez dryfowanie z pobliskich pól uprawiających zboża w konwencjonalny sposób. Produkty organiczne mogą być również skażone krzyżowo podczas przetwarzania w zakładzie, który również obsługuje uprawy konwencjonalne.

infoplanet zdrowie randap w platkach dla dzieci sad

Gdy glifosat został wykryty w niektórych organicznych produktach owsianych, jego poziomy były dużo niższe lub nie było ich wcale w porównaniu do produktów konwencjonalnych. Wygląda na to, że jeżeli spożywasz dużo zbóż, a chcesz uniknąć szkodliwego glifosatu, wybieraj produkty organiczne.

Są też kontrowersje dotyczące tego, czy możemy zaufać rządowym organom regulacyjnym, że żywność, którą jemy, jest bezpieczna. W kwietniu ubiegłego roku organizacja non-profit US Right to Know ujawniła, że FDA testowała żywność pod kątem ilości glifosatu przez 2 lata i znalazła sporą ilość tej substancji. Jednak wyniki te nie zostały opublikowane.

kup artykuly platne