Niektórzy badacze zastanawiają się, co może się stać, jeśli człowiek zje mięso z jelenia zarażonego „zombie”. Istnieje jednak przynajmniej jedna grupa ludzi, którzy to już wiedzą.

infoplanet zdrowie skazone mieso i choroba zombie dziczyzna

W dniu 13 marca 2005 roku lokalna firma w hrabstwie Oneida w stanie Nowy Jork pozyskała i podała 200–250 osobom mięso z jelenia, które później uzyskało wynik pozytywny w badaniu na przewlekłą chorobę CWD, zwaną „zombie”. Jest to chroniczna choroba wyniszczająca, która atakuje jelenie, łosie i renifery. Do tej pory nie odnotowano przypadków u ludzi, ale Centra Kontroli i Profilaktyki Chorób oraz państwowe działy ochrony przyrody zachęcają myśliwych do zachowania środków ostrożności w obszarach, w których stwierdzono chorobę u zwierząt.

– Obecnie większość naukowców uważa, że istnieje dość silna bariera gatunkowa, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, że choroba przejdzie na nowy gatunek. Jednak niektórzy przewidują, że CWD może pewnego dnia dotrzeć do ludzi – powiedziała Krysten Schuler, badaczka Cornell Wildlife Health Lab.

infoplanet zdrowie skazone mieso i choroba zombie dzikie zwierze

Początkowo nie było wiadomo, co stanie się z ludźmi, którzy zjedli zarażone mięso. Departament zdrowia hrabstwa Oneida rozpoczął monitorowanie zdrowia grupy poprzez projekt nadzoru. Około 80 osób, które jadły dziczyznę, zgodziło się wziąć w nim udział. Eksperci ds. Zdrowia wraz z Uniwersytetem Stanowym w Nowym Jorku w Binghamton spotykali się w ciągu 6 lat z grupą mężczyzn, aby sprawdzać, czy nie wystąpią u nich jakieś nietypowe objawy.

– To jedyne badanie ludzi, którzy jedli skażone mięso dzikich zwierząt, o którym wiemy. Zespół kontroluje grupę co 2 lata i planuje kolejną obserwację wiosną. Choć szansa na pojawienia się objawów z czasem maleje, wciąż istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że ktoś może zauważyć objawy choroby „zombie” – ocenił naukowiec Ralph Garruto, profesor nauk biomedycznych i biologicznych na Uniwersytecie w Binghamton.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie medycznym „Public Health”, naukowcy podsumowali, że grupa „nie ma znaczących zmian w stanie zdrowia”. Obserwowane u nich niepokojące stany – takie jak utrata wzroku, choroby serca, cukrzyca typu 2, zmiany masy ciała, nadciśnienie i zapalenie stawów – zostały przypisane starości.

Źródło: USA Today

kup artykuly platne