Skóra jest naszym największym organem i warto o nią dbać. W świecie mody i urody narosło jednak wiele mitów o pielęgnacji skóry, które należy wyjaśnić. Poznajcie wyniki badań przeprowadzonych przez profesor dermatologii molekularnej i genetycznej Sary Brown z Uniwersytetu w Dundee.

Skóra ciągle się odnawia

infoplanet zdrowie skora pod kontrola 1 sie odnawia

PRAWDA! Skóra stanowi dynamiczną barierę pomiędzy środowiskiem wewnętrznym ciała a światem zewnętrznym. Komórki nazywane keratynocytami w naskórku (zewnętrznej warstwie skóry) nieustannie się dzielą, aby wytworzyć dopływ komórek, które poruszają się w górę tej warstwy i są zrzucane z jej powierzchni. Skóra jest bogatym źródłem komórek macierzystych zdolnych do dzielenia się i odnawiania.

Skóra potrzebuje nawodnienia

NIEPRAWDA! Ilość wody, którą pijesz, nie wpływa bezpośrednio na skórę. Woda jest dostarczana do skóry przez krew przepływającą przez wewnętrzną warstwę skóry – skórę właściwą. Woda jest potrzebna do utrzymania nawilżenia skóry, a kiedy organizm jest odwodniony, skóra staje się matowa i mniej elastyczna. U zdrowej osoby narządy wewnętrzne – nerki, serce i naczynia krwionośne – kontrolują ilość wody docierającej do skóry. Nie ma jednak ustalonej objętości wody, którą trzeba pić, zależy to tylko od bardzo wielu czynników.

Stres może sprawić, że skóra wygląda niezdrowo

infoplanet zdrowie skora pod kontrola 3 stres

PRAWDA! W badaniach naukowych wykazano szereg chorób skóry, które mogą ulec pogorszeniu w wyniku stresu. Dzieje się tak prawdopodobnie poprzez hormony, w tym kortyzol – hormon steroidowy wytwarzany w nadnerczach. Godne uwagi przykłady to łysienie plackowate – stan autoimmunologiczny, w którym układ odpornościowy organizmu zaczyna atakować mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów, lub łuszczyca – inny stan autoimmunologiczny, który powoduje pogrubienie, łuszczenie się i stan zapalny skóry. W grę wchodzą również wypryski – swędzące zaczerwienienie skóry występujące często wraz z astmą, katarem siennym i innymi alergiami.

Proszek do prania wywołuje na skórze wypryski

NIEPRAWDA! Wypryski to stan, w którym skóra jest sucha, swędząca i zaczerwieniona. Jest spowodowany kombinacją czynników genetycznych (tego, w jaki sposób powstaje skóra) i wpływem środowiska, prowadzącym do stanu zapalnego. Mydła, detergenty i proszki do prania mogą podrażnić skórę i przyczynić się do jej wysuszenia, ponieważ usuwają z niej olej (podobnie jak płyn do mycia naczyń usuwa tłuszcz z naczyń). Dlatego ważne jest, aby proszek był dokładnie spłukany z odzieży przed jej zużyciem, aby uniknąć podrażnienia skóry.

Jedzenie czekolady powoduje trądzik na skórze

infoplanet zdrowie skora pod kontrola 5 czekolada

NIEPRAWDA! Trądzik pospolity, powszechnie uważany za zmartwienie nastolatków, może pojawiać się również u 30-latków i 40-latków w wyniku interakcji między hormonalnymi efektami na gruczoły tłuszczowe w skórze a reakcją skóry na zablokowane pory i mikroby żyjące na skórze. Dieta wysokotłuszczowa jest niezdrowa z wielu powodów, ale nie powoduje trądziku. W rzeczywistości niektóre tabletki przepisane na ciężki trądzik, takie jak doustna izotretinoina, są lepiej wchłaniane, gdy tabletki są połykane z tłustym posiłkiem, za który można uznać czekoladę.

Słońce jest dla dobre dla skóry

PRAWDA i NIEPRAWDA! Wiele osób w słoneczny dzień czuje się dobrze, ale są dobre i złe efekty światła słonecznego dla skóry. Światło słoneczne zawiera mieszaninę różnych długości fal światła: niektóre są widoczne dla ludzkiego oka, niektóre są krótsze niż kolory, które widzimy (ultrafiolet – UV), a jeszcze inne – dłuższe niż widzialne (podczerwień). Różne długości fal mają odmienny wpływ na skórę. Promienie UV są wykorzystywane przez skórę do produkcji witaminy D – niezbędnej dla zdrowia kości, ale zbyt dużo promieniowania UV może uszkodzić DNA komórek skóry, co prowadzi do niekontrolowanego wzrostu i raka.

Podstawowe zasady zachowania zdrowia skóry są zdroworozsądkowe: powinieneś myć skórę regularnie, aby usunąć brud, ale nie tak bardzo, aby usunąć niezbędną wilgoć i substancje wodoodporne. Użyj balsamu, jeśli skóra jest sucha, jeśli to możliwe – unikaj stresu, jedz zdrowo i pij wodę, gdy czujesz pragnienie. Dodatkowo chroń swoją skórę przed nadmiernym słońcem.

Źródło: CNN Health

kup artykuly platne